fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Prezydent Andrzej Duda po zamachu w Wiedniu: Polacy solidaryzują się z Austriakami

Prezydent Andrzej Duda
Fotorzepa, Jakub Czermiński
„W tym trudnym czasie Polacy solidaryzują się z Austriakami, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar i wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec tchórzliwym aktom przemocy motywowanym fanatyzmem i nienawiścią” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Austrii.

Prezydent Andrzej Duda złożył w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena "wyrazy głębokiego ubolewania w związku z barbarzyńskim atakiem terrorystycznym w Wiedniu". "W tym trudnym czasie Polacy solidaryzują się z Austriakami łącząc się w bólu z rodzinami ofiar i wyrażając swój stanowczy sprzeciw wobec tchórzliwym aktom przemocy motywowanym fanatyzmem i nienawiścią" - napisał prezydent.

Jak zapewnił Duda, "Polska zawsze będzie stanowczo sprzeciwiać się wszelkim przejawom terroryzmu i przemocy”. „Zawsze też będziemy stali ramię w ramię ze wszystkimi, którzy – wyznając podobne wartości – chcą bronić dorobku kulturowego naszej cywilizacji” - zaznaczył prezydent.

W poniedziałek wieczorem w Wiedniu doszło do ataku terrorystycznego z użyciem broni palnej. W wyniku zamachu zginęły cztery osoby zginęły. 17 osób zostało także rannych. Pierwsze strzały w stolicy Austrii padły około godziny 20.00 w pobliżu głównej synagogi. Wystrzały słychać było później także w pięciu innych miejscach. Sugeruje to, że napastników było kilku.

Przy zabitym sprawcy znaleziono broń długą. Napastnik miał na sobie atrapę kamizelki naładowanej materiałami wybuchowymi. We wtorek austriacki rząd poinformował również, że zastrzelony zamachowiec odsiedział wyrok za próbę podróży do Syrii i dołączenia tam do tzw. Państwa Islamskiego.

Atak w Wiedniu przeprowadzono kilka godzin przed rozpoczętym o północy z poniedziałku na wtorek miesięcznym lockdownem związanym z pandemią koronawirusa. Mieszkańcy miasta korzystali z ostatniego wieczora, gdy otwarte były lokale gastronomiczne takie jak bary czy restauracje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA