fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Zamach w Manchesterze. Co najmniej 22 ofiary

AFP
Artur Bartkiewicz
Brytyjska policja w Manchesterze potwierdziła, że w wyniku wybuchu śmierć poniosły co najmniej 22 osoby, a 59 zostało rannych. Służby traktują zdarzenie jako akt terroru przeprowadzony przez zamachowca-samobójcę. Ariana Grande zawiesza trasę koncertową.
  • Co najmniej jedna eksplozja miała miejsce w hali Manchester Arena pod koniec koncertu piosenkarki Ariany Grande
  • Policja potwierdziła, że w wyniku zdarzenia zginęły co najmniej 22 osoby, a około 59 zostało rannych
  • Policja ostrzega, by "trzymać się z daleka" od terenu zdarzenia
  • Służby uważają, że był to akt terrorystyczny przeprowadzony przez jednego zamachowca-samobójcę.
  • Sprawca zginął w zamachu

16:35

Prezydenci Czech i Słowacji potępili zamach.

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o zamachu w hali koncertowej w Manchesterze, który spowodował śmierć dwóch dziesiątek ludzi i zranienie wielu innych. Jestem zaniepokojony wzrostem przemocy, nienawiści i bezduszności, jakie w ostatnich latach nawiedziły Europę. To, że zamach w Manchesterze skierowany był przeciwko dzieciom i młodzieży, jest szokujące i wzburzające" - napisał Zeman w depeszy kondolencyjnej do królowej Elżbiety II.

Podobnie ocenił to wydarzenie prezydent Słowacji Andrej Kiska. "Jestem wstrząśnięty podstępnym i tchórzliwym zamachem na młodych ludzi w Manchesterze. Głęboko współczuję rodzinom i wszystkim Brytyjczykom" - napisał na Twitterze.

16:12

16:01

W ramach dochodzenia w sprawie poniedziałkowego zamachu brytyjska policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję na południowych przedmieściach Manchesteru, w dzielnicy Fallowfield - poinformowała miejska policja w oświadczeniu.

15:50

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił zamach w Manchesterze, zapewniając, że sojusznicy są zjednoczeni, jeśli chodzi walkę z terroryzmem i obronę otwartych społeczeństw.

"Potępiam barbarzyński atak w Manchesterze z ubiegłej nocy, który został celowo skierowany w dzieci i ich rodziny. Moje myśli są ze wszystkimi, którzy zostali nim dotknięci, ich bliskimi oraz mieszkańcami Manchesteru i Brytyjczykami" - napisał Stoltenberg w oświadczeniu.

15:43

Wśród zaginionych po poniedziałkowym zamachu w Manchesterze są polscy obywatele - wynika z informacji podanych przez MSZ na Twitterze. Resort podkreślił, że konsulowie są w stałym kontakcie z rodzinami zaginionych i otoczyli je opieką.

15:27

Prezydent Andrzej Duda złożył po południu kwiaty pod ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie. Prezydent złożył też kondolencje na ręce brytyjskiego ambasadora Jonathana Knotta i wpisał się do księgi kondolencyjnej.

15:13

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapewnił, że Stany Zjednoczone blisko współpracują z rządem Wielkiej Brytanii w śledztwie po zamachu w Manchesterze, do którego doszło w poniedziałek wieczorem.

14:49

Papież Franciszek jest "głęboko zasmucony" z powodu "barbarzyńskiego ataku" terrorystycznego w Manchesterze - napisał w depeszy kondolencyjnej wystosowanej we wtorek w imieniu papieża watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

14:48

- To jest coś, co oczywiście nigdy nie powinno się zdarzyć, ale coś, co dzisiaj jest europejską rzeczywistością - zamachy terrorystyczne, niepokój o życie bliskich, to jest to, z czym dzisiaj zmaga się Europa, z czym dzisiaj zmaga się świat - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze.

13:53

Dwoje Polaków może być wśród zaginionych po poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze - podała brytyjska telewizja ITV, powołując się na informację zamieszczoną w mediach społecznościowych przez ich córkę Alex.

13:52

Daesh przyznało się w oświadczeniu do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze.

12.04

- Mieszkańcy Manchesteru stali się ofiarami odrażającego ataku, skierowanego przeciwko najmłodszym - powiedziała premier Theresa May. - Wszystkie akty terroru to tchórzliwe ataki na niewinnych, ale ten był szczególnym tchórzostwem.

Premier przekazała informacje, które do tej pory zebrały służby. Zapowiedziała, że policja i służby bezpieczeństwa znajdą odpowiedzialnych za zamach i postawią ich przed sądem, bo choć najprawdopodobniej zamachowiec był jeden, to zapewne działał w ramach jakiejś sieci terrorystycznej.

May powiedziała, ze słuzby zidentyfikowały sprawcę, ale na tym etapie nie mogą zdradzić jego tożsamości.

12.02

Wśród świadków zamachu są tacy, którzy twierdza, że ładunek wybuchowy zdetonowała kobieta. Policja na razie tego nie potwierdza i nie przekazuje żadnych szczegółów dotyczących zamachowca, który podobno jest już zidentyfikowany.

12:00

Państwo Islamskie przyznało się w oświadczeniu do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze

11.50

"Głęboko wstrząsnęła mną wiadomość o wczorajszym wydarzeniu w Manchesterze i straszliwym wybuchu, który zabrał życie wielu młodych ludzi. Europę dosięgają kolejne zamachy, które dla nas wszystkich oznaczają wielki wstrząs, dlatego też musimy uczynić wszystko, aby przywrócić bezpieczeństwo kontynentu" - napisał Viktor Orban do premier May.

11.32

Prezydent USA Donald Trump wyraził we wtorek solidarność z Brytyjczykami po zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby. Trump potępił sprawców, nazywając stojących za zamachem ludzi "przegranymi złoczyńcami".

11.29

"Składam kondolencje rodzinom tych, którzy zostali zamordowani i życzę rannym szybkiego powrotu do zdrowia. Terroryzm jest światowym zagrożeniem i cywilizowane kraje powinny wspólnie działać, by go zwyciężać tam, gdzie się pojawi" - napisał premier Izraela Benjamin Netanjahu.10.50

Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło zamach bombowy w Manchesterze. Resort dyplomacji wezwał wszystkie kraje będące ofiarami terroryzmu do jedności, by zwalczać to zjawisko.

10.47

10.45

Rodzice, którzy zostali rozdzieleni ze swoimi dziećmi w wybuchu paniki po zamachu, zostali skierowani do pobliskich hoteli, gdzie mają czekac na wyniki poszukiwań.

10.20

Finał Ligi Europejskiej niezagrożony po zamachu w Manchesterze - twierdzi UEFA

9.55

Brytyjska policja otworzyła dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie i pobliskie ulice, które wcześniej zostały zamknięte z powodu podejrzanego pakunku.

9.48

W sali koncertowej Manchester Arena bez opieki dorosłych było około 60 dzieci. Uruchomiono specjalne linie dla poszukujących swoich bliskich, a na Twitterze powstał profil ManchesterMissing #manchestermissing

9.40

Budynek szkockiego parlamentu. Flagi opuszczone do połowy masztów.

9.37

"Cyniczną i nieludzką zbrodnią" nazwał zamach w Manchesterze prezydent Rosji Władimir Putin w kondolencjach skierowanych do brytyjskiej premier Theresy May.

9.35

9.27

Relacje świadków: "Nagle tłum rozstąpił się jak Morze Czerwone"

9.24

Zamach w Manchesterze to najpoważniejszy akt terroru w Wielkiej Brytanii od 2005 roku, gdy w wyniku trzech eksplozji w metrze i jednej w autobusie miejskim zginęły 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych.

9.20

8.55

Kondolencje bliskim ofiar złożył prezydent Francji Emmanuel Macron. "Razem walczymy z terroryzmem" - napisał.

 

"Cyniczną i nieludzką zbrodnią" nazwał zamach w Manchesterze prezydent Rosji Władimir Putin w kondolencjach skierowanych do brytyjskiej premier Theresy May.

8.50

8.45

Na Downing Street flagi opuszczone do połowy masztów.

8.40

Na stacji metra Victoria znaleziono podejrzany pakunek. Stacja została ewakuowana.

8.30

"To był atak zła. Jesteśmy w żałobie, ale jesteśmy silni" - powiedział burmistrz Manchesteru Andy Burnham.

8.20

Rzecznik rządu Rafał Bochenek: Nie ma informacji, by wśród poszkodowanych byli Polacy.

8.15

Polskie MSZ wydało komunikat, w którym składa kondolencje bliskim ofiar i prosi Polaków przebywających w Manchesterze o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb.

8.00

Szef policji w Manchesterze: zginęły 22 osoby, wśród nich są dzieci.

Brytyjska policja uznaje zamach za akt terroryzmu, nawołując jednocześnie o niespekulowanie co do tożsamości i pochodzenia zamachowca-samobójcy.

Policja w Manchsterze uważa, że atak przeprowadziła jedna osoba, sprawdzane są jej ewentualne powiązania z siatkami terrorystycznymi.

Wszystkie osoby, które mają informacje pomocne w śledztwie, proszone są o przekazanie ich funkcjonariuszom.

7.47

Zawieszona kampania wyborcza w Wielkiej Brytanii

7.30

Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie

7.25

7.20

Ariana Grande zawiesza trasę koncertową, począwszy od koncertu w Londynie, który miał się odbyć 25 maja.

7.15

Media podają nieoficjalne informacje, że policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję ładunku wybuchowego znalezionego w ubraniach. Policja dotychczas nie potwierdziła tych wiadomości.

7.11

Polski konsulat w Manchesterze nie ma informacji o Polakach, którzy mogli ucierpieć w wyniku zamachu.

7.05

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn zawiesza kampanię wyborczą 

7.00

Kondolencje Europy

06:55

06:50

Reuters informuje, że sympatycy Państwa Islamskiego świętują zamach w mediach społecznościowych. Nawołują do przeprowadzania zamachów w innych miejscach.

06:23

Na Twitterze pojawiają się apele mieszkańców Manchesteru o oddawanie krwi z myślą o rannych w ataku.

06:11

Brytyjskie media pokazują najnowsze zdjęcia z miejsca tragedii:

 

 

06:10

- Nagle wszyscy zaczęli biec, ochroniarze uciekali razem z fanami - świadkowie eksplozji o dramatycznych wydarzeniach w Manchester Arena.

 

Źródło zdjęcia: AFP

06:09

Polski Konsulat Generalny w Manchesterze podał numer telefonu dyżurnego, pod który mogą dzwonić osoby szukające informacji o Polakach mieszkających w tym mieście.

 

05:58

 

05:41

 

05:38

Stacja metra Manchester Victoria we wtorek będzie nieczynna.

05:27

Brytyjskie media podają, że po wybuchu w Manchester Arena pomocy rannym i poszkodowanym udzielały załogi 60 karetek.

05:05

 

04:44

Według najnowszych informacji w ataku rannych zostało 59 osób.

04:43

Kondolencje rodzinom ofiar ataku w Manchesterze złożyła premier Szkocji Nicola Sturgeon.

 

04:35

 

04:33

 

04:24

Komendant policji w Manchesterze Ian Hopkins poinformował, że ranni trafili do sześciu szpitali w Manchesterze. - Obecnie traktujemy całe zdarzenie jak incydent terrorystyczny, dopóki nie uzyskamy dalszych informacji na temat tego, co się stało - dodał.

Hopkins zapewnił, że służby "robią wszystko, co mogą", aby wesprzeć osoby dotknięte atakiem terrorystycznym w Manchester Arena. Dodał, że policja koordynuje działania służb ratunkowych i uruchomiła specjalny numer infolinii dla osób, które obawiają się o zdrowie swoich najbliższych: (44) 0161 856 9400.

Hopkins nie ujawnił żadnych nowych informacji o przebiegu ataku, nie odpowiedział też na pytania dziennikarzy.

Źródło zdjęcia: AFP

04:16

Pogotowie w Manchesterze poinformowało, że do szpitali w całym mieście trafiło 59 osób. Jest także wiele osób rannych, które nie zgłosiły się na pogotowie. Świadkowie twierdzą, że pod Manchester Arenę wciąż podjeżdżają karetki.

04:11

Okładki brytyjskich gazet prezentują na ogół jedno zdjęcie. "Terrorystyczna rzeź na koncercie" - pisze gazeta Metro. Daily Mirror prezentuje tezę podawaną wcześniej przez amerykańskie telewizje, że za wybuchem stoi terrorysta - samobójca.

Okładki

03:56

Burmistrz metropolitalny Manchesteru Andy Burnham, który objął swoje stanowisko na początku maja, napisał, że "kieruje swoje serce do rodzin, które straciły bliskich, a podziw - do naszych odważnych służb ratunkowych". "To okropna noc dla naszego wspaniałego miasta" - dodał. 

 

03:50

Premier Theresa May poinformowała, że w związku z wybuchem w Manchesterze zawiesza kampanię przed zaplanowanymi na 8 czerwca wyborami. Rano z udziałem premier ma się odbyć posiedzenie Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego COBRA.

Także Tim Farron, lider Liberalnych Demokratów, odwołał swoją wizytę w Gibraltarze. Jeremy Corbyn z Partii Pracy powiedział, że był to "straszny incydent" i łączy się w bólu z ofiarami.

 

03:45

Konsulat RP w Manchesterze poinformował na swojej stronie internetowej, że "w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych w incydencie w Manchester Arena znajdowały się osoby narodowości polskiej".

Jednocześnie przekazano nr telefonu dyżurnego: +44 (0) 77 69 97 57 19 dla osób posiadających "jakiekolwiek informacje dotyczące obywateli polskich, którzy ucierpieli w tym zdarzeniu" w Manchesterze.

 

03:32

Na miejsce zdarzenia wciąż zjeżdżają rodzice dzieci, które brały udział w koncercie. 24-letnia amerykańska piosenkarka Ariana Grande jest popularna wśród młodzieży. Na Facebooku śledzi ją około 32 milionów fanów.

31 maja i 1 czerwca Ariana Grande ma zaplanowane koncerty w Łodzi.

burmistrz metropolitalny Manchesteru Andy Burnham, który objął swoje stanowisko na początku maja, napisał, że "kieruje swoje serce do rodzin, które straciły bliskich, a podziw - do naszych odważnych służb ratunkowych". "To okropna noc dla naszego wspaniałego miasta" - dodał.

Ariana Grande
AFP

03:20

"Pracujemy nad ustaleniem wszelkich szczegółów tego, co policja traktuje jako przerażający atak terrorystyczny. Wszystkie nasze myśli kierują się ku ofiarom i rodzinom tych, którzy zostali poszkodowani" - napisała w oświadczeniu brytyjska premier Theresa May.

 

03:18

Policja informuje, że na terenie, na którym doszło do wybuchu, wciąż jest wiele osób - pojemność Manchester Areny wynosi 21 tys. ludzi.

W ewakuację zaangażowane są autobusy oraz taksówki, które oferują bezpłatne przejazdy dla osób chcących opuścić teren Areny.

 

03:13

Brytyjski minister ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Wallace wezwał do czujności - pisze Guardian. Nazwał zdarzenie "atakiem" i poprosił, by w przypadku zauważenia czegoś podejrzanego, dzwonić na specjalną linię 0-800 789-123. Policja informowała wcześniej, że traktuje zagrożenie jako atak terrorystyczny, ale czekamy w tej sprawie na potwierdzenie.

 

02:53

Na 2:00 lokalnego czasu (3:00 w Polsce) policja zapowiada konferencję prasową.

 

02:50

Kontrolowany wybuch w parku przy katedrze Manchesterze został przeprowadzony "na wszelki wypadek" z powodu porzuconych ubrań - informuje policja brytyjska.

 

02:48

- To brzmiało jak wystrzał. Początkowo myśleliśmy, że pękł reklamowy balon, ale później poczuliśmy wibracje i zdaliśmy sobie sprawę, że to nie było to. Nasi rodzice usłyszeli eksplozję z hotelu - cytuje 16-letniego świadka, uczestnika koncertu Guardian.

- Widzieliśmy ludzi padających na krzesła i próbujących się wydostać, a gdy wybiegliśmy, zobaczyliśmy krew na ścianach - opowiadała brytyjskiej gazecie 15-letnia dziewczyna.

 

02:41

W oświadczeniu wydanym na twitterze Manchester Areny czytamy, że do wybuchu, w którym śmierć poniosło co najmniej 19 osób, doszło poza terenem hali. Wcześniejsze doniesienia mówiły, że zdarzenie miało miejsce w foyer, w pobliżu kas biletowych.

 

02:30

Policja ostrzega, że w pobliżu parku położonego obok katedry w Manchesterze dojdzie do kontrolowanej eksplozji. Park położony jest kilkaset metrów od Manchester Areny, po drugiej stronie stacji kolejowej.

 

02:23

Świadkowie relacjonowali w rozmowie z mediami "głośny huk" przypominający eksplozję w tylnej części mieszczącej 21 tys. osób hali, w pobliżu kas biletowych. 

 

02:13

Policja potwierdza - co najmniej 19 osób zginęło w wyniku wybuchu, a około 50 jest rannych.

 

02:10

Wielu amerykańskich urzędników twierdzi, że władze brytyjskie podejrzewają, iż w Manchesterze doszło do samobójczego ataku bombowego - twierdzi amerykańska telewizja NBC News. Brytyjski Telegraph informuje, że policja nie potwierdza tych doniesień.

Świadkowie relacjonowali w rozmowie z mediami "głośny huk" przypominający eksplozję w tylnej części mieszczącej 21 tys. osób hali, w pobliżu kas biletowych.

Według komunikatu opublikowanego przez Greater Manchester Police na Twitterze, "służby ratunkowe reagują na doniesienia o eksplozji w Manchester Arena".

"Prosimy, unikajcie tej okolicy podczas gdy służby ratunkowe pracują na miejscu zdarzenia" – podkreślono w komunikacie dodając, że "szczegóły incydentu zostaną podane do wiadomości tak szybko, jak to będzie możliwe".

Pogotowie w Manchesterze prosi, by wzywać karetki tylko do wypadków zagrożenia życia i informuje, że w akcję ratunkową zostały zaangażowane duże jej zasoby.

Na miejscu są już specjalne jednostki saperskie. Policja systematycznie rozszerza kordon, którym otoczyła miejsce zdarzenia. Nad terenem latają policyjne helikoptery.

National Rail, operator linii kolejowych w Wielkiej Brytanii, poinformował również o tym, że pobliska stacja kolejowa Manchester Victoria została wyłączona z użytku.

Wychodziliśmy z koncertu i gdy byliśmy przy samych drzwiach, nastąpiła wielka eksplozja i wszyscy zaczęli krzyczeć - powiedziała cytowana przez agencję Reuters Catherine Macfarlane.

- To była ogromna eksplozja - można to było poczuć w piersiach. Zrobił się chaos. Wszyscy zaczęli biegać i krzyczeć, próbując wydostać się z Areny - dodała.

Filmy i zdjęcia opublikowane w internecie pokazują panikę widzów zgromadzonych na koncercie i szereg pojazdów na sygnale w pobliżu mieszczącej 21 tys. osób hali.

Świadkowie incydentu mówili w rozmowie z BBC, że do obrażeń mogło dojść w trakcie paniki, która wybuchła po głośnym huku. Ich zdaniem huk mógł zostać spowodowany np. przez pękające wielkie balony, które były elementem scenografii występu.

Informacja o wybuchu nie została na razie potwierdzona przez policję ani służby porządkowe, które znajdują się na miejscu.

Źródło: rp.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA