fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Debiutował za pieniądze żony

materiały prasowe
Był jednym z czołowych twórców Nowej Fali. Claude Chabrol, reżyser wolny jak ptak.

W ciągu 50 lat nakręcił 58 filmów. Wśród nich były arcydzieła, filmy na zamówienie, ale i klapy. Nie zajmował się sztuką dla sztuki, ale kręcił obrazy dla widzów. Miał nadzieję, że znajdą w nich obraz samych siebie i pomogą zmienić się na lepsze.

- Głupota jest ciekawsza niż inteligencja, bo nie zna granic – mawiał Chabrol.

Jego dzieła demaskują bezlitośnie możnych jego świata i prowadzone przez nich gry pozorów. Ale i potrafił z siebie drwić. Lubił, gdy porównywano go entomologa.

Mówił co, myślał. Przyjaźnił się z kim chciał i mówił o tym otwarcie, nie trząsł się o swój wizerunek ani karierę.

- Miłośnik biesiad, przewrotny anarchista i poczciwy, a zarazem obcesowy bon vivant – charakteryzuje go autorka dokumentu Cecile Maistre Chabrol, jego pasierbica.

Na planie wyznał miłość Aurorze, kierowniczce zdjęć – matce autorki. I choć podobno nie był romantykiem i nie ufał uczuciom - kochali się namiętnie przez 40 lat. Przez 25 lat autorka filmu stanowiła część ekipy pracującej z Chabrolem, podobnie jak jej dwaj bracia. Klan rodzinny w przypadku tego twórcy to nic dziwnego, bo taki był styl jego pracy i myślenie o niej jako o przedsięwzięciu, które jest miłym sposobem funkcjonowania dla bliskich i przyjaciół. Wierzył w kino zespołowe.

Claude Chabrol (1930-2010) był jednym z czołowych twórców Nowej Fali, która zrewolucjonizowała francuskie kino pod koniec lat 50. Zasłynął też jako wolnomyśliciel, lewicowiec, człowiek kochający życie i umiejący z niego czerpać pełnymi garściami. Rodzice nie chcieli, by został filmowcem, więc zgodnie z rodzinną aptekarską tradycją zaczął studiować farmację. Cztery lata był na pierwszym roku. Oglądał w tym czasie filmy i pracował jako krytyk czasopisma „Cahiers du Cinema”. Farmacji nie skończył.

Wysłany przez rodzinę do Szwajcarii poznał tam uroczą, bogatą z domu Agnes, z którą mając lat 22 ożenił się. I nadal marzył o kinie. Było to możliwe, gdy żona dostała spadek. Bez ukończenia szkoły filmowej zrealizował w 1958 roku swój pełnometrażowy debiut „Piękny Sergiusz”. Wszystko poszło jak po maśle. 

Następny obraz „Kuzyni” odniósł sukces – otrzymał Złotego Niedźwiedzia na 9. MFF w Berlinie. I publiczność i krytycy byli zachwyceni…

- Długo miałem opinię łobuza i wesołka, co mi schlebiało, ale i omal nie zgubiło – wyznaje w archiwalnym materiale Chabrol.

Bogaty wybór archiwalnych materiałów z reżyserem w roli głównej, a także jego filmów i wypowiedzi współpracowników i bliskich.

Premiera francuskiego dokumentu „Claude Chabrol – reżyser niezależny” w sobotę 27 czerwca o 22. w Planete+.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA