Podobno reżyser Oleg Kuzowkow myślał o zrobieniu takiej animacji od 1996 roku. Udało mu się swój pomysł urzeczywistnić dopiero dwanaście lat później. Premiera pilotażowego odcinka odbyła się w grudniu 2008 roku w kanale Rossija 1, od stycznia 2009 roku zaczęła się tam regularna dystrybucja serialu. Odtąd Masza podbija serca dzieci. Nie tylko w Rosji. Serial trafił do blisko 100 krajów, pokazywany jest w 25 wersjach językowych. W Polsce emitowany jest na kanałach TVP ABC i Puls 2. Na kanale YouTube’a doczekał się już na całym świecie ponad 12 mld. wyświetleń. I zarabia majątek. Na reklamach pomiędzy odcinkami, ale też sprzedaży licencji, m.in. na zabawki, książeczki.

Masza – dziewczynka, która mieszka w niedźwiedziej chatce – wcale nie jest ideałem. Bywa egoistyczna i niegrzeczna, miewa okropne pomysły, ale jednocześnie jest zabawna, pełna energii i zaradna, a w jej życiu w końcu zawsze wygrywa przyjaźń. Jej ukochany przyjaciel niedźwiedź jest emerytowanym cyrkowcem, który chciałby już wieść spokojne życie.

Przez lata cykl, który zaczynał się bardzo skromnie, przekształcił się w wielki koncern. Dzisiaj w produkującym ‚Maszę” studiu Animacord pracuje ponad 100 osób. Każdy odcinek trwa 6-7 minut. Do dzisiaj powstały trzy serie filmików o Maszy i Niedźwiedziu, łącznie 78 opowiastek. Trwa produkcja czwartej serii, która będzie ukazywać się od roku 2020. 

Galapagos wydawanie animacji o przygodach rezolutnej dziewczynki zaczął w 2015 roku od pierwszych odcinków serialu, potem dołączył do tego również „Straszne historie Maszy” i  „Bajeczki Maszy”. Teraz proponuje dwie kolejne płyty (numer dziewięć i dziesięć): „Gwiazdka z nieba” i „Dookoła świata”. Filmiki wyreżyserowane przez Olega Kozuwkowa i Dimitrija Lowejko  adresowane są do dzieci w wieku 2-7 lat.