fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Cyfryzacja nad Wisłą przyspiesza. Gonimy kraje naszego regionu

Adobe Stock
Zajmujemy odległe 34. miejsce na świecie pod względem digitalizacji gospodarki, za Litwą i Łotwą. W rankingu dynamiki tego procesu jesteśmy jednak na 13. pozycji.

Nasza gospodarka jest w mniejszym stopniu ucyfrowiona w porównaniu z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Z drugiej strony szybsze niż u innych tempo cyfryzacji pozwala sądzić, że dystans ten będzie się zmniejszać – wynika z globalnego Indeksu Cyfryzacji Gospodarki (Digital Intelligence Index). „Rzeczpospolita" jako pierwsza publikuje ten raport opracowany przez The Fletcher School na Uniwersytecie Tufts oraz Mastercard.

Autorzy badania podkreślają, że Polska została zaliczona do gospodarek wybijających się, z dużym potencjałem wzrostu, na co mają wpływ rosnące zainteresowanie cyfrowymi usługami ze strony użytkowników, coraz lepsza infrastruktura (m.in. dostęp do szerokopasmowego internetu), a także obiecujące tempo wzrostu innowacji.

Polska niczym Rosja

Jednym z najważniejszych trendów, które wyłoniły się w czasie pandemii, jest gwałtowne przyspieszenie cyfryzacji. To dzięki niej na całym świecie ludzie mogą z domu bezpiecznie pracować, uczyć się, robić zakupy, czy utrzymywać relacje z bliskimi.

– Nigdy nie było tak pilnej potrzeby zrozumienia czynników, które napędzają cyfryzację i zaufanie do niej. Wszystkie gospodarki, w tym polska, muszą mierzyć się z wyzwaniami wywołanymi pandemią i jednocześnie przygotowywać się na czas popandemiczny. Kluczowe będzie skorzystanie z ogromnych możliwości, jakie dają nowe technologie i innowacje – komentuje Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny w Mastercard Europe.

Raport Indeks Cyfryzacji Gospodarki jest oceną rozwoju digitalizacji w 90 państwach (obejmuje zasięgiem 90 proc. światowej populacji mającej dostęp do internetu). W opracowaniu brano pod uwagę 358 różnych czynników. Ich wyniki, podawane w 100-stopniowej skali, pokazują aktualny stan ucyfrowienia gospodarek oraz tego, w jakim tempie ów proces postępuje. Liderami zestawienia zostały Singapur (98,8 pkt) i USA (89,8). Niestety, ogólny wynik Polski (63,6 pkt) dał nam 34. miejsce na świecie i 21. w Europie. To uplasowało nas nie tylko za większością najbardziej rozwiniętych rynków, ale i za innymi krajami regionu – Czechami czy państwami bałtyckimi. Optymizmem napawać może jednak fakt, iż pod względem dynamiki tempa cyfryzacji w ostatnich latach jesteśmy na 13. pozycji. W Europie szybsze tempo zaobserwowano tylko w Rosji (58,9 pkt). Tym samym Polska, podobnie jak np. Chiny i Indie, znalazła się w gronie tzw. gospodarek wybijających się, które dzięki dużej dynamice i potencjałowi wzrostu są bardzo atrakcyjne dla inwestorów.

Słaby klimat dla rozwoju

W raporcie autorzy zbadali m.in. rozwój infrastruktury ułatwiającej interakcje i transakcje cyfrowe (w tym zestawieniu Polska zajmuje 37. miejsce), to czy konsumenci chcą i potrafią korzystać z dóbr cyfrowego ekosystemu, czy posiadają do tego odpowiednie narzędzia (29. miejsce), a także otoczenie instytucjonalne, czyli jaki klimat do rozwoju innowacji tworzy polityka prowadzona przez rządzących i stanowione prawo. W tym ostatnim wypadku jesteśmy na odległym 38. miejscu, m.in. na poziomie Gruzji. Z kolei pod względem tego, jak bardzo otoczenie instytucjonalne sprzyjające digitalizacji rozwinęło się w ostatnich 12 latach, Polska uplasowała się dopiero na 44. miejscu.

Analiza tego, w jakim stopniu innowacje stanowią siłę gospodarki cyfrowej państwa (dostępność nowych produktów i usług cyfrowych, talentów, kapitału ludzkiego, jakość współpracy uniwersytetów oraz przemysłu w zakresie badań i rozwoju), sprawiła, że autorzy badania umieścili nasz kraj na 39. pozycji, obok Bahrajnu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA