Ferie ze sztuką

4 stycznia ruszyły ferie zimowe. Mimo pandemii zapowiadają się atrakcyjnie.

Publikacja: 04.01.2021 20:07

Ferie ze sztuką

Foto: Materiały prasowe

Siedem Rezydencji Królewskich zjednoczyło siły i przygotowało dla dzieci i młodzieży wspólną akcję na przerwę zimową: „Ferie po królewsku online”, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ale też inne muzea mają mnóstwo propozycji.

Ferie po królewsku

Przez czternaście dni na stronach internetowych rezydencji i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter będą transmitowane wirtualne spacery po zabytkach, warsztaty, filmy, legendy i bajki online.

Ten program jest dziełem Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i niedawno powstałego Muzeum Narodowego w Lublinie.

Na stronach internetowych siedmiu rezydencji oraz MKiDN zostanie udostępnionych 28 filmów edukacyjnych w czterech cyklach: „Muzeum oczami dziecka” z wirtualnymi spacerami po kolekcjach, prowadzonymi przez Idę Nowakowską, „Muzyczne spacery po Rezydencjach”, prowadzone przez Piotra Rubika „Królewskie bajki”, czytane przez Joannę Moro i Agatę Załęcką oraz „Zamkowe trendy” ze spotkaniami z youtuberami. Każda z rezydencji przygotowała także indywidualny program.

Więcej

Gorąca sztuka w zimowy poranek

Wiele innych muzeów także ma ciekawe projekty na ferie zimowe. Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje je pod hasłem „Zimowy poranek” i codziennie (od piątku do soboty) o godz.10 proponuje nowe zagadki i zadania, warsztaty, słuchowiska. Dołączając do nich można m.in. wyruszyć na zimową wyprawę w góry i poznać artystów, których one inspirowały. Albo posłuchać opowieści o starożytnej modzie, która nieraz zaskakuje. Na pewno warto także obejrzeć arcydzieła z kolekcji MNW. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na warsztaty obowiązują zapisy online. Więcej tutaj.

Muzeum Narodowym w Krakowie zaprasza na ferie online od 7 stycznia. Na warsztaty w ramach cyklu „Niech Moc będzie z nami!” obowiązują bilety w cenie 10 zł, ale czeka mnóstwo atrakcji, np. można stworzyć rosnące obrazy 3 D, spróbować własnych sił w malarstwie lub rzeźbie, czy wziąć udział w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689-1775)”. Więcej

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały zapraszają dzieci na bezpłatne spotkania online również na platformie Zoom (obowiązują zapisy mailowe w tygodniu poprzedzającym zajęcia edukacja@mnwr.pl). Można na nich poznać wiele ekscytujących historii, np. arcydzieła Lucasa Cranacha „Madonna pod jodłami”. (A przy okazji wykonać jego własne wersje rysunkowe i akwarelowe). Czy odkryć tajemnice Skarbu Średzkiego. A także zrobić kolędniczą gwiazdę i dołączyć do wspólnego kolędowania albo przemienić obowiązkowe maski w maseczki karnawałowe. A nawet zatańczyć, czerpiąc inspiracje z figur malowanych przez Marka Oberla¨ndera i Jana Lebensteina. Szczegóły tutaj

Warto sprawdzić propozycje ferii online także na wielu innych stronach, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie organizuje zimowe twórcze warsztaty pod hasłem „Sztuka rozgrzewa” dla uczestników w różnym wieku.

A Pałac w Wilanowie zachęca do udziału w odpłatnych zajęciach edukacyjnych online, na których można poznać np. karnawałowe zwyczaje na dworze króla Jana III

Więcej oraz do odwiedzania parku, gdzie największą atrakcją jest Królewski Ogród Światła.

Siedem Rezydencji Królewskich zjednoczyło siły i przygotowało dla dzieci i młodzieży wspólną akcję na przerwę zimową: „Ferie po królewsku online”, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ale też inne muzea mają mnóstwo propozycji.

Ferie po królewsku

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce