fbTrack

Świat

Angela Merkel przepraszam wokalistę Die Toten Hosen za wykorzystanie piosenki na konwencji CDU

Angela Merkel
AFP
Lider punkrockowego zespołu Die Toten Hosen ujawnił, że kanclerz zadzwoniła do niego, by przeprosić za wykorzystanie jego piosenki w czasie wieczoru wyborczego w 2013 roku. Grupa jest znana w Polsce z utworu „I nikomu nie wolno się z tego śmiać”.

Partia Angeli Merkel, CDU, uczciła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu we wrześniu zeszłego roku niezdarnym wykonaniem piosenki Die Toten Hosen „Tage wie diese" (Dni takie jak te). Za mikrofon chwycił szef klubu parlamentarnego chadeków Volker Kauder, Angela Merkel klaskała, a inni działacze partii tańczyli.

Nie spodobało się to wielu fanom grupy rockowej, zapewne mającym inne sympatie polityczne. Niektórzy pisali do lidera grupy występującego pod pseudonimem Campino (naprawdę nazywa się Andreas Frege) na portalach społecznościowych, że na jego miejscu domagaliby się od Kaudera i całej CDU odszkodowania.

Campino ujawnił teraz na łamach tygodnika „Der Spiegel", że parę dni po tamtym występie liderów CDU ktoś do niego zadzwonił i spytał, czy można by zorganizować jego rozmowę z Angelą Merkel. Piosenkarz myślał, że to żart. Ale za chwilę usłyszał w słuchawce panią kanclerz. Zwróciła się do niego per Pan Campino i wyjaśniła, że dzwoni z powodu tego nieszczęsnego wykonania jego piosenki. Stwierdziła, że utwór jej się bardzo podoba, ale by się nie obawiał, że stanie się on hymnem CDU.

Campino przyjął telefon od pierwszej kobiety Niemiec z zaskoczeniem i przerażeniem zarazem. - Z przerażeniem, że ona nie ma nic innego do roboty, niż dzwonić do mnie. Ale też zrobiło na mnie wrażenie, z jakim spokojem i humorem to zrobiła – wyjaśnił lider Die Toten Hosen.

Jest to jedna z najstarszych wciąż grających grup rockowych w Niemczech. Występuje od 32 lat. Utwór „Tagen wie diese" jest często wykonywany na imprezach masowych, w tym na Oktoberfest. Grupa zapewnia, że nie ma nic przeciwko temu.

Piosenka pasuje do świętowania zwycięstw. Jej refren, wykonany też z zaangażowaniem na wieczorze wyborczym CDU, brzmi tak:

W dni takie jak te życzy się nieskończoności

W dni takie jak te mamy przed sobą wieczność

Życzę sobie nieskończoności

Grupa Die Toten Hosen miała też epizod polski. Pod koniec lat 80. odbyła trasę koncertową po naszym kraju z grupą Kobranocka. Zostawiła polskim kolegom w prezencie piosenkę. W polskiej wersji stała się przebojem pod tytułem „I nikomu nie wolno się z tego śmiać".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL