Zdaniem Bastrykina, ideologia ta powinna obowiązywać na wszystkich szczeblach życia społecznego w Rosji. Jak twierdzi, ideologia musi uwzględniać zarówno wewnętrzne tak i zewnętrzne warunki istnienia państwa, opierać się na „tradycjach historycznych, mentalności narodu, demografii oraz ekologii".

- Po pierwsze, idee, które będzie zawierała, powinny odzwierciedlać nie chwilowe i koniunkturalne interesy państwa, ale interesy o charakterze strategicznym lub perspektywę długoterminową – powiedział szef rosyjskiego Komitetu Śledczego podczas konferencji naukowej „Zbrodnia i kara; grzech i zbawienie", cytowany przez rosyjską redakcję BBC.

Według Bastrykina, ideologia państwa rosyjskiego powinna łączyć w sobie „socjalno-polityczną, ekonomiczną i duchową sferę życia społecznego". Co ciekawe, w swoim opublikowanym niedawno artykule na łamach rosyjskiego dziennika „Kommiersant", szef Komitetu Śledczego proponuje skorzystać z doświadczenia Chin odnośnie cenzurowania internetu. – Ostatnie dziesięć lat Rosja oraz szereg innych krajów żyją w warunkach tak zwanej wojny hybrydowej rozpętanej przez USA oraz ich sojuszników – pisze.

Do 1991 roku czyli do upadku Związku Radzieckiego „ideologia sowieckiego społeczeństwa" była zatwierdzona w konstytucji. Głównym postulatem tej ideologii był „bezwzględny i niepodważalny autorytet Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego".