fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ukraińska „Komsomolska Prawda” zmienia nazwę

Najnowszy numer dzennika "KP w Ukrainie", screen ze strony kp.ua
kp.ua
Zmiana nazwy dziennika jest związana z wprowadzoną na Ukrainie ustawą „o dekomunizacji kraju”.

Ukraiński odpowiednik jednego z najbardziej znanych dzienników w krajach byłego Związku Radzieckiego „Komsomolska Prawda" poinformował, że zmienia nazwę w związku wprowadzoną niedawno przez ukraińską Radę Najwyższą ustawą „o dekomunizacji". Od wtorku gazeta ukazuje się pod nazwą „KP w Ukrainie".

- „Komsomolska Prawda" jest wydawana w ponad 50 krajach, również w tych, w których doszło do dekomunizacji. Jedynie na Ukrainie prawo zmusza gazetę z 90-letnią historią do zmiany nazwy – oświadczyła redaktor naczelny dziennika Oksana Bogdanowa. Zaznacza jednak, że gazeta „pozostanie wierna swoim czytelnikom i tradycjom". Zachowa również wszystkie dotychczasowe działy, a nawet zapowiada otwarcie nowych. – Zgodnie z obowiązującą w kraju tendencją jest powód, by być gazetą jeszcze bardziej demokratyczną i jeszcze bardzie krytyczną – czytamy w oświadczeniu.

Dziennik „Komsomolska Prawda" powstał w 1925 roku jako organ propagandowy Komsomołu, młodzieżówki Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był drugim największym dziennikiem propagandowym w ZSRR po należącej do KPZR codziennej gazecie „Prawda", która w pewnym okresie miała ponad 10-milionowy nakład. Obecnie nakład „Komsomolskiej Prawdy" w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) wynosi 35 mln egzemplarzy. Na rosyjskim rynku dziennik okazuje się z ponad 650-tysięcznym nakładem. Z kolei tygodnik „Komsomolska Prawda" w Rosji ma prawie 3-milionowy nakład.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA