fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

UNICEF do Malezji: Przestańcie bić dzieci

Flickr
Agencja ONZ do spraw dzieci, UNICEF, zaapelowała do władz Malezji, aby w kraju tym zakazano stosowania kar cielesnych w szkołach. Kilka dni temu w wyniku zastosowania takich kar zmarł 11-letni chłopiec.

Ofiarą przemocy jest 11-letni Mohamad Thaqif Amin Mohamad Gaddafi, który uczył się w religijnej szkole z internatem.

Wraz z kilkoma innymi chłopcami został przez opiekuna ukarany - zastosowano wobec nich bicze wodne. W ich wyniku doszło do zakażenia bakteryjnego, chłopcu trzeba było amputować obie nogi. Kilka dni później zmarł.

Sprawa wywołała oburzenie wśród Malezyjczyków, a premier Najib Tun Razak nakazał policji przeprowadzenie skrupulatnego śledztwa.

Po tym zdarzeniu Marianne Clark-Hattingh, przedstawiciel UNICEF w Malezji, zaapelowała o zakazanie w tym kraju stosowania przemocy wobec dzieci i zastąpienie jej metodami perswazyjnymi, które nauczą dzieci odróżniania dobra od zła bez czynienia im psychicznej i fizycznej krzywdy.

W Malezji, w której w znaczącym stopniu dominuje islam, kary fizyczne są najbardziej powszechną metodą dyscyplinowania dzieci. Kraj ten jest sygnatariuszem Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka, ale ma zastrzeżenia do jej 37 artykułu.

Już wcześniej, w związku z zaleceniami Konwencji, rząd zobowiązał się do kontrolowania pod tym względem szkół religijnych, których w dużej mierze nie dotyczą inspekcje przeprowadzane przez instytucje państwowe.

 

 

Źródło: Washingtonpost.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA