Informację przekazał Nikoła Gruewski. To część porozumienia zawartego latem z opozycją, które zakończyło trwający od miesięcy kryzys polityczny w kraju. Wybory najprawdopodobniej odbędą się w kwietniu.

Należy zauważyć, że jeszcze kilka tygodni temu, kompromis jak i same przedterminowe wybory, nie były takie oczywiste. Wspomniany kompromis ws. Państwowej Komisji Wyborczej, lider opozycji Zoran Zaew zawarł z Gruewskim, ale za pośrednictwem unijnego negocjatora Petera Vanhoutte'a.

Wcześniej Vanhoutte ostrzegał władze w Skopje przed możliwością izolacji Macedonii podobnej do tej stosowanej wobec Białorusi. Groził poważnymi sankcjami. W odpowiedzi, premier Gruewski oskarżył unijnego dyplomatę o branie łapówek.

Warto przypomnieć, że lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest także oskarżony. Prokuratura zarzuca mu próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew również opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie. Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób.

Konsensusem rządu i opozycji, zawartym przy wsparciu UE, było też powołanie Katicy Janevy na stanowisko prokuratora specjalnego.