fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Obrzuciła kościół jajkami. Stanie przed sądem

To drzwi tego kościoła garnizonowego w Poznaniu obrzuciła jajkami Zofia N. Teraz kobiecie grozi do dwóch lat więzienia za obrazę uczuć religijnych.
www.parafiagarnizonowapoznan.pl
Poznańska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Zofii N., wicedyrektor Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Kobieta rzucała jajkami w drzwi kościoła garnizonowego.

W ten sposób protestowała przeciwko orzeczeniu TK w sprawie dopuszczalności aborcji. Teraz za obrazę uczuć religijnych grozi jej do dwóch lat więzienia.

Zofia N. obrzuciła drzwi kościoła jakami w październiku, zaraz po głośnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Nagranie z obrzucenia jajkami drzwi kościoła wicedyrektorka Arsenału zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Później pytana przez dziennikarzy Zofia N. zapewniała, że jej zamierzeniem nie było obrażanie uczuć religijnych, stawiany jej zarzut nazwała "absurdalnym".

- To nie była obraza jakichś konkretnych osób, ale wyraz mojego gniewu, buntu, mojego niezrozumienia dla tego, co się dzieje w Polsce; dla pseudoorzeczenia pseudotrybunału. To była część demonstracji organizowanych przez Strajk Kobiet. Był to wyraz mojego nieposłuszeństwa obywatelskiego. Tu chodziło o mnie, o prawa kobiet, nie o jakichś panów patriarchów - oni urażają nas od wieków – tłumaczyła.

Na początku grudnia Zofia N. usłyszała zarzut dotyczący obrażania uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

- Kobieta nie przyznała się do tego czynu. Złożyła wyjaśnienia. Podała, że jej zamiarem nie było obrażanie niczyich uczuć religijnych – mówił tuż po przedstawieniu zarzutów prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Sprawę prowadziła Żandarmerię Wojskowa pod nadzorem działu ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald m.in. ze względu na to, że obrzucony został kościół garnizonowy. Teraz akt oskarżenia w tej sprawie jest już w sądzie.

Zofia N. jest wicedyrektorką Galerii Miejskiej Arsenał, która jest samorządowa instytucja kultury, a jej organizatorem jest Urząd Miasta Poznania.

Odwołania wicedyrektor żądali radni Prawa i Sprawiedliwości. Dyrektor Wydziału Kultury Justyna Makowska powiedziała, że decyzje kadrowe należą do dyrektora galerii.

- Po rozmowie z dyrektorem Galerii Miejskiej Arsenał, sprawa pani wicedyrektor została pozostawiona do jego decyzji – powiedziała Radiu Poznań Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA