fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Duda: Wyrok TK w żaden sposób nie wpłynął na życie kobiet

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Powiedzmy sobie otwarcie: wyrok Trybunału Konstytucyjnego w żaden sposób nie wpłynął na kwestie życia kobiet w Polsce. Przepisy w tym aspekcie są jasne - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym wczoraj TVN24.

Prezydent Andrzej Duda w TVN24 tłumaczył, dlaczego zaproponował parlamentowi własną ustawę dotyczącą warunków dozwolonej aborcji

Powodem takiej decyzji było zaobserwowane przez niego "olbrzymie zaniepokojenie społeczne" po ogłoszeniu wyroku TK w sprawie nielegalności aborcji z powodów embriopatologicznych.

Duda tłumaczył, że "widział obawę" kobiet o ich zdrowie i życie, ale obawa ta była jego zdaniem nieuzasadniona.

- Powiedzmy sobie otwarcie: wyrok Trybunału Konstytucyjnego w żaden sposób nie wpłynął na kwestie życia kobiet w Polsce. Przepisy w tym aspekcie są jasne – oceniła głowa państwa.

Andrzej Duda powtórzył, że jest przeciwnikiem aborcji "eugenicznej" - jego zdaniem niedopuszczalne jest "zamordowanie przez aborcję" dziecka z wadą, która "powoduje jego niepełnosprawność".

Prezydent, poprzez złożenie własnego projektu dotyczącego dopuszczalności legalnej aborcji, chciał pokazać kobietom, żeby się nie obawiały i że "ręka na pulsie jest trzymana".

Ogłoszony w październiku wyrok TK dotychczas nie został opublikowany.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA