fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dzień Papieski. Zbierają na stypendia

Dziś po raz 19.w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski.
materiały prasowe
„Wstańcie, chodźmy" – to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. Dziś 100 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze na stypendia dla zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości z gorzej sytuowanych rodzin.

Otrzymuje je ponad dwa tysiące osób z całej Polski. - Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dzień Papieski jest obchodzony dziś już po raz 19. Jego hasło nawiązuje do książki „Wstańcie, chodźmy! – Jana Pawła II.

Wstęp do niej kończy się słowami „ Ze spojrzeniem utkwionym w Chrystusie, umocnieni nadzieją, która zawieść nie może, kroczmy razem drogami nowego tysiąclecia: „Wstańcie, chodźmy!"

- Bardzo zależy nam na tym, by zachęcić nie tylko młodych, ale wszystkich do odkrywania i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. To jemu w ogromnym stopniu zawdzięczamy zmiany, do których doszło w naszej Ojczyźnie. To Jego odwaga, mądrość i siła ducha pomogły nam zmienić Polskę" – zaznaczył ks. Kowalczyk.

Dodał, że założeniem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na najbliższy rok jest powrót do nauczania papieskiego.

- Świadomość, że Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem wielkiego ducha jest powszechna, ale musimy zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną. Jego nauczanie jest niezwykle aktualne. Są też tysiące ludzi, którzy mogą opowiadać młodzieży o spotkaniach z Janem Pawłem II i o tym, jak on wpłynął na ich życie i zmiany w Polsce oraz na całym świecie – podkreślił prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku - jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 roku. Wciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia".

Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W akcji weźmie udział ok. 100 tys. wolontariuszy w tym wielu stypendystów Fundacji.

– Kiedy tworzyliśmy tę Fundację myśleliśmy o czasach, kiedy Jana Pawła II już z nami nie będzie. Papież wokół swojej osoby i swojego dzieła sam potrafił wiele uczynić, żeby Ewangelia była znana na całym świecie. Wiedzieliśmy jednak, że problem pojawi się gdy papieża zabraknie – zauważa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji.

Dodaje, że jest ona wyrazem miłości do bliźniego, którą w swoim życiu kierował się Karol Wojtyła. Pierwszym akcentem obchodów XIX Dnia Papieskiego w Warszawie była msza św. o godz. 9 (tzw. radiowa) w bazylice Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim. Celebrował ją bp Romuald Kamiński, a wzięli w niej udział stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

W samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Eucharystii w intencji darczyńców Fundacji. O godz. 17 zaplanowany jest tam koncert galowy, w którym wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko oraz Dariusz Malejonek.

Podczas Dnia Papieskiego odbędą się również liczne wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe organizowane przez stypendystów oraz przyjaciół Fundacji. Ostatnim z wydarzeń towarzyszących obchodom XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje", która odbędzie się 15 października o godz. 10 na Zamku Królewskim.

Także w innych miastach akademickich wspólnoty fundacyjne studentów przygotowały z tej okazji szczególne obchody i wydarzenia.

W Krakowie o godz. 10 rozpoczęła się msza święta w Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się, ul. Totus Tuus 34. Eucharystii przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz. W parafii św. Jadwigi Królowej, przy ul. Łokietka 60 od godziny 8 do 14 działa Miasteczko Rodzinne. Są dostępne takie atrakcje, jak: fotobudka, wata cukrowa, słodki kącik, kącik fryzur, balonowe ZOO, loteria fantowa, malowanie twarzy, kącik rysunkowy, porady medyczne.

O godz. 18 koncert w krakowskim kinie Kijów. Wystąpi schola krakowskiej wspólnoty FDNT oraz Mate.O, Wstęp wolny.

W Rzeszowie pod miejscową katedrą w godz. 12-15 zaplanowano atrakcje dla rodzin i dzieci, a o godz. 19 w świątyni odbędzie się nabożeństwa fatimskie. W Szczecinie do godz. 14 przy parafii św. Jana Bosko trwa festyn rodzinny. Wśród atrakcji kiermasz ciast, losowanie niespodzianek, balonowe zoo, gry i zabawy dla najmłodszych.

W Poznaniu w kościołach pw. Najświętszego Serca Jezusa, św. Floriana, Matki Bożej Zwycięskiej oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stypendyści Fundacji podczas mszy świętych będą dawać świadectwo wiary, a od godz. 13 na placu przy parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Osiedlu Zwycięstwa odbędzie się festyn rodzinny.

We Wrocławiu przy parafii św. Rodziny od godz.11.30 zacznie działać Miasteczko rodzinne, a w nim zabawy dla dzieci, warsztaty plastyczne, wielkie bańki mydlane, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, kiermasz ciast oraz akcja prewencyjna policji „Oznaczmy nasze rowery").

O godz. 16 w tym kościele msza święta z udziałem stypendystów, a o 17.15 modlitwa różańcowa prowadzona przez nich.

Więcej wydarzeń można znaleźć na stronie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: dzielo.pl lub na stronach lokalnych diecezji.

Tegoroczny Dzień Papieski jest otwarciem roku obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA