Haker nie oszczędzi gminy

Samorządom potrzeba wsparcia państwa, żeby mogły skutecznie się chronić się przed atakami hakerów – uważają posłowie.

Aktualizacja: 26.07.2020 20:51 Publikacja: 26.07.2020 19:05

Haker nie oszczędzi gminy

Foto: AdobeStock

Agnieszka Soin oraz Jarosław Krajewski – posłowie PiS złożyli w tej sprawie interpelację do ministra cyfryzacji, w której pytają o szanse na wprowadzenie „bonów na cyberbezpieczeństwo" na zakup przez samorządy usług lub rozwiązań z zakresu cybersecurity. Minister odpowiada: „Inicjatywa wydaje się warta rozważenia".

Hakerzy włamują się do komputerów, by ukraść poufne dane, żądają okupu, czyszczą konta. Ich działania dotykają zwykłych ludzi, ale też urzędy czy instytucje publiczne – tendencja od lat się nasila, a pandemia dodatkowo sprzyja cyfrowym atakom.

– Już głośne zdarzenia w podłódzkim Lututowie i w Kościerzynie sprzed kilku miesięcy, gdzie cyberprzestępcy zablokowali bazy danych i żądali okupu, pokazują, jak groźne mogą być ich działania – mówi „Rzeczpospolitej" poseł Jarosław Krajewski.

Jak nam podaje Cert Polska w NASK, w pierwszej połowie tego roku zanotowano ponad 16 tys. zgłoszeń potencjalnie nielegalnych treści (rok temu w tym okresie – 11 tys.) oraz 5,2 tys. incydentów (rok wcześniej – 2,4 tys.).

Resort cyfryzacji wskazuje, że w marcu, w szczytowym okresie pandemii, doszło do 838 tzw. incydentów, z tego 41 w administracji publicznej. Najwięcej ataków dotyczyło oszustw komputerowych, złośliwych ataków zawierających oprogramowanie typu ransomware i obraźliwych treści. W ciągu jednego tylko tygodnia marca doszło do 187 incydentów „wykorzystujących motyw pandemii".

O ile o bezpieczeństwo rządowych stron dba wyspecjalizowana komórka w ABW, o tyle samorządy są zdane na siebie. Brak im środków na solidne zabezpieczenie przed atakami. Tymczasem hakerzy także do nich rozsyłają złośliwe oprogramowanie, by zaszyfrować dane i wyłudzić okup. – Mamy ok. 3 tys. gmin, powiatów, urzędów marszałkowskich, zagrożenie jest realne – zaznacza poseł Krajewski.

Ubiegłoroczny raport NIK wskazuje, że systemy informatyczne i dane gromadzone przez urzędy są słabo chronione i podatne na ataki hakerskie.

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada, że obecnie nie planuje wprowadzenia dla samorządów bonów na cyberbezpieczeństwo lub na cyfrowe innowacje. „Jednak inicjatywa stworzenia zachęt do zakupu rozwiązań innowacyjnych, w tym w szczególności w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza oferowanych przez podmioty polskie, wydaje się warta rozważenia i zostanie przeanalizowania" – odpowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort od zeszłego roku uruchomił szkolenia dla samorządów prowadzone przez ekspertów resortu i zespołu reagowania na incydenty komputerowe CSIRT NASK. Przygotował też specjalny poradnik, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach kryzysowych. Powstała lista ostrzeżeń dotyczących fałszywych stron (naruszenia związane z Covid-19), która publikuje informacje o domenach wykorzystywanych do wyłudzania danych osobowych i danych logowania do kont bankowych. Już w pierwszym tygodniu działania listy zbadano 1114 domen, a 107 z nich zablokowano.

Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka
Społeczeństwo
W samolot PLL LOT uderzył piorun
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo
Społeczeństwo
Nie żyje Joanna Dworakowska. Polska arcymistrzyni szachowa miała 45 lat