fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Islandia uchyla prawo pozwalające karać więzieniem za bluźnierstwa

Na Islandii nie będzie można karać za bluźnierstwo
123RF
Islandzki parlament uchylił przepisy przewidujące karę więzienia za bluźnierstwo.

Na mocy prawa przyjętego w 1940 roku, każda osoba, której udowodniono bluźnierstwo, mogła zostać skazana na grzywnę lub trzy miesiące więzienia.

Wniosek o uchylenie przepisów złożyła w parlamencie Partia Piratów - doszło do tego tuż po zamachu na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu, do którego doszło na początku tego roku. Wnioskodawcy przekonywali, że "w wolnym społeczeństwie jest rzeczą bezwzględnie konieczną, by każdy mógł wyrażać publicznie swoje poglądy bez obawy o to, że zostanie ukarany". Po tym jak przepisy zostały uchwalone islandzka Partia Piratów napisała na swojej stronie internetowej: "Islandzki parlament wysłał ważny sygnał - wolność nie ugnie się przed krwawymi atakami".

Przedstawiciele Islandzkiego Kościoła (większość mieszkańców wyspy to protestanci) przywitali zmiany z zadowoleniem. Przeciwko nowym przepisom protestują natomiast przedstawiciele Kościoła katolickiego w Islandii. "Czy wolność słowa powinna być posunięta do tego stopnia, że wiara danej osoby może być obrażana?" - pytają przedstawiciele islandzkich katolików.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA