fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Michał Herde: Sklep internetowy musi być wiarygodny

Fotorzepa, Andrzej Cynka
Michał Herde, prawnik z Federacji Konsumentów

Rzeczpospolita: Nowy podatek obrotowy uderzy w polskie sklepy internetowe. Czy Polacy zdążyli się już oswoić z zakupami w sieci i wiedzą, jak z tej możliwości rozsądnie korzystać?

Michał Herde: Na pewno już nie jest to dla nas terra incognita. Polacy coraz lepiej wiedzą, jak poruszać się w tym świecie, coraz częściej znają swoje prawa, ale i obowiązki. Wzrosło także nasze zaufanie do e-handlu. Jednak nie zmienia to faktu, że w internecie nie zawsze potrafimy dobrze oszacować ryzyko. Ciągle w naszym społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że najważniejsza w zakupach w sieci jest niska cena.

Na tym często polega przewaga konkurencyjna sklepów internetowych...

Ale zbyt niska cena powinna dawać nam do myślenia. Warto zrobić wywiad, czy produkt, którym jesteśmy zainteresowani, oferowany jest za cenę realną rynkowo. Inaczej mówiąc, czy w porównaniu z cenami oferowanymi przez inne sklepy nie wygląda ona absurdalnie nisko. Jeżeli tak, to możemy mieć do czynienia z oszustem, który zamówionych produktów nie wysyła w ogóle lub wysyła je w dużo niższej jakości, niż to ogłaszał w internecie.

Jakie specyficzne prawa przysługują nam przy zakupach w sieci?

W przypadku umowy zawartej na odległość mamy prawo odstąpić od niej w ciągu 14 dni. Oznacza to, że w ciągu dwóch tygodni zakupiony przez internet produkt możemy zwrócić bez podawania przyczyny. Co ważne, sprzedający ma obowiązek poinformować nas o tym prawie. Jeśli takiej informacji nam nie przekaże, termin na odstąpienie od umowy wydłuża się aż do 12 miesięcy. Problem jednak polega na tym, że nierzetelny przedsiębiorca może utrudniać nam ten zwrot i nie chcieć oddać naszych pieniędzy

Co wtedy?

By dochodzić swoich praw w sądzie, musimy wytoczyć sklepowi internetowemu proces w miejscu prowadzenia przez niego działalności, czyli niekiedy na drugim końcu Polski. Dlatego warto poświęcić chwilę, by sprawdzić, na ile dany przedsiębiorca jest wiarygodny.

W jaki sposób to sprawdzić?

Przede wszystkim z uwagą przeczytajmy regulamin danego sklepu i przyjrzyjmy się, czy nie ma w nim żadnych podejrzanych zapisów. Sprawdźmy także, czy dany przedsiębiorca widnieje w KRS lub ewidencji działalności gospodarczej. Do tego polecam prześledzić odpowiednie fora internetowe, na przykład branżowe czy poświęcone produktom, które zamierzamy kupić. Można także spytać w Federacji Konsumentów, czy na tego przedsiębiorcę nie było już przypadkiem jakichś skarg.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA