fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Znamy słowo roku 2020 według Collins Dictionary

AdobeStock
Rokrocznie autorzy Collins Dictionary wybierają słowo, które w pewien sposób definiuje mijające dwanaście miesięcy. W tym roku uznano, że słowem tym będzie „lockdown”. Termin ten zostanie wpisany do przyszłorocznej edycji jednego z najważniejszych słowników języka angielskiego.

Zdaniem autorów słownika Collinsa, słowo „lockdown” jest „typowym znakiem czasu”. Tegoroczny zwycięzca znacznie różni się od swoich poprzedników. W ubiegłych latach wyróżnione były bowiem między innymi słowa „Gangnam Style” (2012), „photobomb” (2014) czy „binge-watch” (2015).

Jak zarejestrowali autorzy słownika, słowo „lockdown” w 2020 roku zostało użyte ponad 250 000 razy, podczas gdy w 2019 liczba to wynosiła zaledwie 4 000.

Collins Dictionary wybrał termin z długiej listy słów i zwrotów, które zdominowane zostały przez określenia związane z pandemią. Wśród nich pojawiły się między innymi słowa „koronawirus” czy „urlop”.

Jak podkreślili autorzy publikacji, „nie jest to dla nich zaskoczeniem”. - To coś, co głęboko zmieniło życie nas wszystkich. Nie ma kraju ani kontynentu, który nie został przez to dotknięty. Musiało mieć to znaczący wpływ na nasz język - powiedział rzecznik prasowy słownika Collinsa. - Nasi leksykografowie wybrali „lockdown” jako słowo roku, ponieważ jest to jednoczące doświadczenie dla miliardów ludzi na całym świecie. Wspólnie odegraliśmy rolę w zwalczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19 - dodał. 

Na swojej stronie internetowej słownik Collinsa zdefiniował "lockdown" jako „stan, którego najbardziej baliśmy się w 2020 roku - stan zastoju, w którym zawieszone jest niemal wszystko, co dotyczy normalnego życia publicznego”.

Rokrocznie autorzy słownika Collinsa wybierają słowo roku, które w pewien sposób definiuje mijające dwanaście miesięcy. Collins Dictionary kompiluje listę słów roku na podstawie szerokiej analizy treści pojawiających się w mediach tradycyjnych, ale także społecznościowych.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA