fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jan Paweł II z głazem nad głową. Instalacja przed Muzeum Narodowym w Warszawie

Fotorzepa, Urszula Lesman
Na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie stanęła figura św. Jana Pawła II, przedstawiająca papieża trzymającego nad głową głaz.

Oficjalne odsłonięcie instalacji zaplanowano na czwartek. Autorem rzeźby jest Jerzy Kalina, twórca pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy placu Piłsudskiego w stolicy.

Postawiona w niecce fontanny wypełnionej czerwoną cieczą figura przedstawia papieża trzymającego nad głową głaz. Instalacja o nazwie "Zatrute źródło" to odpowiedź na rzeźbę Maurizia Cattelana z 1999 r., obrazującą Jana Pawła II przygniecionego meteorytem.

Według cytowanego w komunikacie Muzeum Narodowego twórcy, "Zatrute źródło" nie jest pomnikiem, lecz "ma charakter efemeryczny", a fontanna stanowi integralną część figury. "Skrzydła gmachu tworzą wizualną ramę oraz kontekst historyczno-symboliczny", z którymi dzieło wchodzi w dialog - czytamy.

Tytuł, figura i czerwona woda mają nawiązywać do polskich mitów i symboli oraz stawiać pytania "o rolę sztuki, tradycji i pamięci".

"W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile" - podało Muzeum Narodowe.

W czerwcu ubiegłego roku Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. "Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne" - podkreślono w uchwale stwierdzającej, że papież był najważniejszym z ojców niepodległości Polski, a w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem "Solidarności", wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

Jan Paweł II "sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa" - czytaliśmy w uchwale wyrażającej wolę, by nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II, były dla narodu "inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA