fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pomoc dla artystów

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Wistula
To trudny czas dla wszystkich, ale artyści, w przeważającej większości nie pracujący na etatach, z dnia na dzień zostali pozbawieni wpływów i środków do życia. Niedawno program wsparcia dla nich ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego. Pomagają również ich Stowarzyszenia.

Filmowcy przez kryzys zostali dotknięci bardzo mocno. Stanęły prace produkcyjne, przerwano lub odwołano zdjęcia do filmów i seriali. W tej sytuacji ZAPA, organizacja zbiorowego zarządzania będąca częścią Stowarzyszenia Filmowców Polskich uruchomiła proces wypłaty specjalnych zaliczek na poczet przyszłych tantiem dla autorów i producentów – to prawie 5 tys. osób. Dodatkowo zapadła decyzja, by w 2020 roku przyspieszyć wszystkie terminy repartycji i wypłat dla uprawnionych. 

Szefowie Stowarzyszenia pomyśleli również o tych swoich członkach, którzy nie są objęci systemem tantiem dla twórców. O ludziach reprezentujących niemal 30 filmowych zawodów - charakteryzatorach, reżyserach castingu, kierownikach produkcji, drugich reżyserach, oświetlaczach, kaskaderach i wielu innych. Dla nich SFP razem Polskim Instytutem Sztuki Filmowej uruchamiają program bezzwrotnych stypendiów.
Jak mówi prezes Stowarzyszenia Filmowców utworzony został w tym celu specjalny fundusz, którego budżet pochodzi ze środków PISF i SFP. Być może uda się też pozyskać środki z innych źródeł.

— O stypendium będą mogli ubiegać się członkowie Stowarzyszenia, którzy reprezentują nierepartycyjne profesje zwracając się bezpośrednio do SFP, a pozostali do PISF. Podania będzie rozpatrywać wspólna komisja, do której zaprosiliśmy również przedstawicieli Gildii Reżyserów, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej, Akademii Filmowej i KIPA - mówi Jacek Bromski.

Artystom pomaga też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, zrzeszający muzyków, filmowców, literatów, publicystów, plastyków, fotografików i in. Członkowie ZAiKS-u mogą ubiegać się o bezzwrotne zapomogi, pożyczki z Kasy Pożyczkowej, a także o zaliczki na poczet przyszłych wpływów. Działa cały czas Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS-u przyznający stypendia na działania twórcze. 

„Bardzo istotne są teraz także działania na szczeblu państwowym, co czynimy. Zaapelowaliśmy do Premiera, aby jak najszybciej zaproponowano ludziom kultury konkretną pomoc. Prosiliśmy między innymi o jednorazowe lub ratalne wsparcie finansowe dla twórców, o rekompensaty za odwołane imprezy artystyczne, a także o odstąpienie od opodatkowania tantiem na określony czas”  – napisał w liście do członków ZAiKS-u prezes stowarzyszenia Janusz Fogler. 

Apel ZAiKS-u wsparły inne organizacje zbiorowego zarządzania: STOART chroniący prawa do wykonań muzycznych i słowno-muzycznych, Stowarzyszenie Artstów Wykonawców SAWP, Związek Producentów Audio Video ZPAV.

„ZAiKS ma ponad stuletnie doświadczenie we wspieraniu twórców, w każdych warunkach, nawet w najtrudniejszych okresach naszej historii. I tak będzie tym razem – wspólnie przetrwamy. A choć straty w inkasie są z oczywistych przyczyn ogromne, jestem przekonany, że z czasem uda się je wyrównać, a ta trudna dziś sytuacja długotrwale nas wzmocni” - uważa Janusz Fogler. 

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA