fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Weekend z kulturą: Normanem Daviesem, Zbigniewem Liberą i poetami

materiały prasowe
Nie musisz spędzić weekendu na kulturalnej pustyni z powodu pandemii. Sieć jest pełna twórczych akcji, spotkań, dyskusji. Polecamy dziś kilka inspirujących propozycji

Gdyńskie Centrum Kultury oraz Miasto Gdynia  prowadzą od 2018 roku Gdyński Konsulat Kultury, który stał się bardzo ciekawym miejscem spotkań w Trójmieście. Teraz na czas uziemienia w domach uruchamiają w piątek 20 marca akcję „Konsulat Kultury on line”, z emisją zapisów najciekawszych  wydarzeń. W piątkowy wieczór o godz.19.30 będzie można  zobaczyć powtórkę debaty „O wolności…”  sprzed dwóch lat, w której uczestniczyli prof. Norman Davies, ks. prof. Michał Heller i prof. Szewach Weiss. Rozmawiali wówczas o wolności w nauce, twórczości oraz we współczesnym świecie. Problemy te nie straciły na aktualności. Do oglądania TUTAJ

Konsulat zapowiada regularną obecność na Youtube. Kolejny program 23 marca  o 19.30 to „Mistrzowie słowa”, w którym znakomici aktorzy - Anna Seniuk, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn będą czytać czytają fragmenty książek Normana Daviesa.

Poeci czytają wiersze

W  sobotę 21  marca  obchodzimy Międzynarodowy Dzień Poezji. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zwykle organizuje z tej okazji Festiwal Europejski Poeta Wolności. Ale  pandemia wymusiło jego przeniesienie -  na 18-21 czerwca. 

Nie przeszkadza to jednak, by z poezją obcować już dzisiaj. Instytut ogłasza akcję i konkurs #poezjawdomu. Do 22 marca poeci czytają wiersze. Publikowane są też artykuły, podcasty, nagrania rozmów oraz tomy poezji do pobrania online.

Mnie spodobał się wiersz jednego z nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 - Jeana Portante z Luksemburga  z tomu „Po Trzęsieniu"

Wyraźnie widziałem jak drą na kawałki

wszystko dookoła.

Podarli południe podarli północ

ale niczego nie wyrzucili.:

Podarli wszystko i niczego nie wyrzucili.

Lecz kiedy zabrali się do słońca

i stało się jasne że ich nie spali

a potem podarli cyprys

nie roniąc przy tym ani kropli czasu

nie było już najmniejszych wątpliwości.

Darli po to by wszystko pozostało całe.

I pozostało całe bo wszystko podarli.

Instytut Kultury Miejskiej zachęca także do udziału w konkursie. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie lub nagrać film przy lekturze ulubionej poezji. Nagrodą jest 5 zestawówpoezji. Więcej znaleźć można TUTAJ

Książki redukują stres

Do aktywnego spędzania czasu w domu na czytaniu i grach planszowych wzywa też Wydawnictwa W.A.B. i Wilga, wydawca gier planszowych Fox Games oraz Virtualo i Empik Go, które do 29 marca prowadzą konkurs „Zostań w domu”.  Rozdają w nim ponad 1000 książek dla dzieci i dorosłych, gier planszowych, w tym 100 ebooków i audiobooków, 500 miesięcznych dostępów do serwisu Empik Go, 200 książek dla dzieci i 150 książek dla dorosłych. M in można z nim zdobyć takie tytuły jak „Najlepsze miasto świata” Grzegorz Piątka, „Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy” Nathaniela Richa, „Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura” Kai Strittmattera. Więcej szczegółów m.in. TUTAJ.

Organizatorzy tej akcji przypominają, że naukowcy z University of Sussex dowiedli , czytanie książek przez co najmniej sześć minut dziennie potrafi zredukować poziom stresu aż o sześćdziesiąt osiem procent.

A może wolicie spędzić wolny czas ze Zbigniewem Liberą jako przewodnikiem  po sztuce  współczesnej. Duży wybór krótkich filmów z tego cyklu w konwencji autorskiego felietonu znajdziecie w zasobach Muzeum Sztuki w Łodzi. Każdy odcinek poświęcony jest innemu artyście, zjawisku artystycznemu lub wybitnemu dziełu sztuki., m.in. Witkacemu, Romanowi Opałce, Krzysztofowi Wodiczce, socrealizmowi, pop-artowi, sztuce lat 80.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA