fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Iran: Niepowodzenie programu kosmicznego. Satelita nie wszedł na orbitę

AFP PHOTO / HO / IRANIAN DEFENCE MINISTRY WEBSITE
Niepowodzeniem zakończyła się próba umieszczenia na orbicie satelity "Zafar" - poinformował rzecznik programu kosmicznego ministerstwa obrony Iranu.

Ahmad Hosseini oświadczył w państwowej telewizji, że start rakiety oraz odłączenie się satelity odbyło się zgodnie z planem.

- Zrealizowaliśmy większość punktów misji, jednak satelita "Zafar" nie osiągnął orbity, jak planowano - powiedział rzecznik programu kosmicznego dodając, że satelita nie osiągnął wymaganej prędkości.

Rakieta Simorgh wystartowała o godz. 19:15 czasu lokalnego z kosmodromu w Centrum Kosmicznym im. imama Chomejniego w prowincji Semnan na północy kraju.

Pierwszy irański satelita został wyniesiony na orbitę w 2009 r., kolejne w latach 2011 i 2012. W 2019 r. Iran przeprowadził dwie takie próby, obie zakończyły się niepowodzeniem.

"Wyniesienie satelity 'Zafar' nie udało się. Jak w przypadku wielu projektów naukowych, doszło do niepowodzenia. FALCON 9, Juno II, ATLAS, PROTON M, ANTARES to tylko kilka przykładów nieudanych prób Stanów Zjednoczonych" - napisał na Twitterze irański minister informacji i telekomunikacji Mohamad Dżawad Azari Dżahromi. "Ale jesteśmy NIEPOKONANI!" - stwierdził, zapowiadając kolejne próby z satelitami.

Stany Zjednoczone twierdzą, że program kosmiczny pomaga Teheranowi w rozwijaniu technologii związanych z pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu, które mogłyby być przez Iran wykorzystane do przenoszenia głowic jądrowych (których to państwo nie posiada). Teheran zaprzecza, by jego program kosmiczny miał być przykrywką dla prac nad programem rakietowym.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA