fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Badanie ADL: Co czwarty Europejczyk to antysemita

stock.adobe.com
Jeden na czterech Europejczyków prezentuje negatywne nastawienie wobec Żydów - wynika z badania na temat antysemityzmu przeprowadzonego przez Ligę Przeciw Zniesławieniu (ADL). Badanie przeprowadzono na grupie 9 tys. pełnoletnich osób z 18 krajów świata.

Z badania wynika, że odsetek osób wygłaszających negatywne stereotypy na temat Żydów, w tym twierdzących, że dążą oni do światowej dominacji, jest znaczący - pisze "Times of Israel".

Wyniki badania wskazują, że o ile na Zachodzie Europy odsetek osób prezentujących antysemickie poglądy znacząco się nie zmienia, o tyle w czterech państwach Europy środkowej i wschodniej da się zaobserwować wzrost odsetka osób nastawionych negatywnie wobec Żydów. 

Uczestnikom badania zadano 11 pytań, które ADL stosuje w tego typu badaniach od 1964 roku. W badaniu brali udział mieszkańcy wybranych krajów Europy, a także Kanady, RPA, Argentyny i Brazylii. Przeprowadzono je od kwietnia do czerwca tego roku.

Wyniki badania wskazują, że liczba osób podpisujących się pod antysemickimi stereotypami wzrosła o 14 proc. na Ukrainie, o 11 proc. w Polsce, o 9 proc. w RPA, o 8 proc. w Rosji i o 6 proc. w Argentynie - w stosunku do poprzedniego badania, przeprowadzonego w latach 2014-2015.

Ok. 25 proc. Europejczyków udzielało antysemickich odpowiedzi na większość z 11 zadanych im pytań.

- Jest głęboko niepokojące, że jeden na czterech Europejczyków ma antysemickie przekonania, które pojawiły się w czasach przed Holokaustem - mówi stojący na czele ADL Jonathan A. Greenblatt. - Wyniki badania to dzwonek alarmowy przypominający, że wiele musi być zrobione w kwestii edukacji szerokich grup przedstawicieli tych społeczeństw w wielu krajach, aby odrzucić przesądy - dodaje.

Z badania wynika m.in. że w Polsce Żydzi postrzegani są negatywnie przez 48 proc. ankietowanych - podczas gdy w 2015 roku było to 37 proc. ADL wskazuje, że przyczyną może być spór Polski z Izraelem na temat restytucji mienia bezspadkowego. Niemal 75 proc. ankietowanych w Polsce miało stwierdzić, że "Żydzi mówią zbyt dużo o tym, co stało się im w czasie Holokaustu". Tymczasem np. w Holandii pod takim twierdzeniem podpisało się 31 proc. ankietowanych, a w Szwecji - 15 proc.

56 proc. Polaków podpisało się pod zdaniem, że "Żydzi mają zbyt dużo wpływów w świecie biznesu" (na Ukrainie uważa tak 72 proc. respondentów, na Węgrzech - 71 proc., w Rosji - 50 proc.).

Jednocześnie - jak wynika z badania - liczba osób prezentujących antysemicką postawę zmniejszyła się w stosunku do 2015 roku o 11 proc. we Włoszech i o 8 proc. w Austrii. W Belgii, Niemczech i Danii nie zmieniła się.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA