Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.11.2019 13:53 Publikacja: 04.11.2019 13:48
Foto: AdobeStock
Praca opisana w czasopiśmie "Journal of Hymenoptera Research” jest rozwinięciem badań prowadzonych od 2013 roku w znajdującym się w Polsce bunkrze, gdzie mrówki znalazły się przez przypadek, wpadając przez otwór wentylacyjny. Badacze piszą o kolonii mrówek, która liczy około milion osobników. Nie ma w niej jednak królowej, a jedynie robotnice.
"Kolonia" odkryta została przez przypadek, przy okazji badań nietoperzy zimujących w tym samym bunkrze. Mimo przebywania w zamkniętym pomieszczeniu, bez światła, ogrzewania i jedzenia, mrówki wydawały się sobie dobrze radzić. Nie potrafiły się one jednak wydostać się przez umieszczony w suficie kanał wentylacyjny. Z najnowszych obserwacji mrówek wynika, że uwięzione owady były w stanie przetrwać, żywiąc się ciałami zmarłych osobników. Naukowcy podstawili im do kanału wentylacyjnego drewnianą łatę, aby mogły wydostać się na zewnątrz i wrócić do swojego macierzystego gniazda. Brak agresji między mrówkami na zewnątrz potwierdził, że były one przedstawicielkami tej samej kolonii. Po podstawieniu łaty kolonia, która znajdowała się na dnie bunkra opustoszała. Spadały tam mrówki z zewnątrz, ale bez problemu mogły wydostawać się na zewnątrz. Badacze zwracają uwagę, że "kolonia", w której mrówki się nie rozmnażały, mogła przetrwać dzięki ciągłemu dopływowi nowych robotnic wpadających przez kanał wentylacyjny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Biuro Marketingu Miasta ogłosiło konkurs na realizację filmu promocyjnego „Chopin we współczesnej Warszawie”. Je...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich s...
Niż genueński, który od kilku dni wywołuje intensywne opady deszczu w Polsce, kierować ma się w najbliższym czas...
W Zamościu pod adresem wykonawców folkowego festiwalu popłynęły pogróżki, wzywano Straż Miejską. W Gorzowie Wiel...
W związku z trudną sytuacją pogodową w niektórych częściach Polski, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas