fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Panika przed rybą w Georgii. Władze radzą: zabić natychmiast

opencage.info/ SUMA AQUALIFE PARK
Według Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Georgia w stawie na prywatnej posesji w hrabstwie Gwinnett po raz pierwszy znaleziono wężogłowa.

Rada departamentu, dotycząca tego, co powinni zrobić mieszkańcy Georgii po znalezieniu wężogłowa, jest prosta. Po pierwsze, nie powinno się go wypuszczać. Po drugie, należy „zabić go natychmiast i zamrozić”.

Dlaczego? Wężogłowy uznawane są niemal wszędzie za jedno z największych zagrożeń dla bioróżnorodności i ekosystemów. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ryby te pochodzą z Azji Wschodniej i „żerują oraz konkurują z rodzimymi gatunkami”. Ryba może urosnąć nawet do metra długości - podaje DNR.

„Okazy mają długą płetwę grzbietową, która biegnie wzdłuż ich całych pleców, i ciemnobrązowy, plamisty wygląd. Mogą oddychać powietrzem i mogą przetrwać w układach o niskiej zawartości tlenu” - zaznaczono. Ryba bez wody może przeżyć nawet cztery dni. M.in. ta szczególna ich cecha spowodowała, że gdziekolwiek poza hodowlami w Azji się nie pojawią, budzą obawy dotyczące możliwości wyparcia innych gatunków ryb i spowodowania katastrofy ekologicznej.

Rybacy, którzy znajdą wężogłowa, powinni zrobić mu zdjęcia, zanotować miejsce, w którym okaz złapano, a następnie zgłosić to władzom.

- Naszą pierwszą linią obrony w walce z wodnymi gatunkami inwazyjnymi, takimi jak wężogłowy, są nasi wędkarze - stwierdził w oświadczeniu Matt Thomas, szef ds. rybołówstwa w Departamencie Zasobów Naturalnych (DNR) Georgii.

- Dzięki szybkiemu raportowi wędkarza nasz personel był w stanie zbadać i potwierdzić obecność tego gatunku w tym akwenie. Podejmujemy teraz kroki w celu ustalenia, czy podobne rozprzestrzeniły się w tym akwenie i - miejmy nadzieję - powstrzymają go przed rozprzestrzenieniem się na inne wody Georgii - powiedział Thomas.

Źródło: rp.pl/ USA Today
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA