fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szalona Noc Muzeów jest już coraz bliżej

materiały prasowe
Mieszkańcy Warszawy i innych miast w Polsce wyruszą na nocne zwiedzanie w sobotę 18 maja. A Kraków już dzień wcześniej – w piątek 17 maja.

Takiej nocy przespać nie można, bo atmosfera radosnego pikniku na ulicach jest podczas niej  niepowtarzalna. No i to wyjątkowa możliwości zobaczenia za darmo lub za przysłowiową złotówkę nie tylko wystaw, ale też miejsc na co dzień niedostępnych, udziału w wydarzeniach specjalnych, koncertach, pokazach filmowych.

Lista ofert przyprawia o zawrót głowy. W stolicy w tegorocznej Nocy Muzeum uczestniczy aż 260 instytucji. Być wszędzie na pewno nie uda się, ale warto mieć indywidualny plan, choć można improwizować też na gorąco.

Tu zamieszczamy subiektywny wybór warszawskich hitów, który mogą być impulsem dla własnych pomysłów.

Jeśli interesują was nowości w sztuce, warto odwiedzić Zachętę, żeby zobaczyć świeżo otwartą wystawę „Spojrzenia 2019 – Nagroda  Deutsche Bank, która zawsze budzi wiele emocji. Uczestnicząca w nich piątka młodych artystów walczy o prestiżową nagrodę, otwierająca drogę do międzynarodowej kariery oraz 60 tys. zł. Zwycięzcę jury ogłosi na zakończenie pokazu. A uczestnicząc w głosowaniu publiczności, mamy wpływ na wybór własnego faworyta.

Panoramę artystyczna  młodej sztuki  przybliża także Muzeum Sztuki Nowoczesnej  nad Wisłą na wystawie finalistów18 konkursu Artystyczna Podróż Hestii. A Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-Jazdowski pokazuje własną kolekcję dzieł współczesnych oraz m.in. indywidualną wystawę Janka Simona.

Zwiedzanie i eventy

Kto woli podziwiać zabytkowe wnętrza, stoją przed nim otworem Zamek Królewski,   Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie. Oprócz zwiedzania nie zabraknie w tych miejscach innych ekstra atrakcji. W zamkowych Arkadach Kubickiego czynna będzie scena jazzu poświęcona  Krzysztofowi Komedzie (w tym roku mija 50 rocznica jego śmierci.) Z tej okazji Fundacja Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda organizuje noc koncertów, recitali współczesnych artystów zafascynowanych muzyką Komedy, wystawy i prezentacje filmów poświęconych jego twórczości. Zaprasza także na spotkanie z Tomaszem Lachem, synem muzyka.

Nocne spacery po Łazienkach dopełnią koncerty przy pomniku Chopina. I pokaz filmu ,,Pamięć jest kluczem” w ramach dziesiątej edycji projektu Muzeum Utracone. Zobaczymy na nim najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej, jak i te, które udało się odzyskać.

Oczywiście wyjątkowo w Noc Muzeów można też zwiedzać Belweder, gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pałac Prezydencki i wnętrza Sejmu.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza nie tylko do zwiedzania ekspozycji do 1 w nocy, ale również tego samego wieczoru po raz piaty inauguruje działalność „Pokoju na lato” – letniego pawilonu rekreacyjno-kulturalnego obok Muzeum. Na koncercie z tej okazji wystąpi Stanisława Celińska – laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii „Album roku Muzyka poetycka”. Towarzyszyć jej będzie ośmioosobowy zespół. A po koncercie do tańca zaprasza DJ Kozak.

W Domu Spotkań z Historią można będzie porozmawiać z wybitnym fotografem Tadeuszem Rolke o modzie, kulturze, motoryzacji, kobietach, a przede wszystkim o fotografii na  wystawie jego prac poświęconych Warszawie.

Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na familijną „Kultową Noc przy Kredytowej 1”, na którą złożą się liczne prezentacje, m.in. showroom z ubraniami w stylu vintage zachęcający do przebieranek. Dzieciaki w strefie superbohaterów mogą oglądać animacje  z Batmanem i Spidermanem. A fani motoryzacji podziwiać przed muzeum Porsche 911, rajdowego Mercedesa 450 SLC, jak również  przypomnieć sobie Malucha i Nysę. A wszyscy mogą dołączyć do taneczno-muzycznego performance w rytmie kultowych hitów lat 70., 80. i 90 

Na odkrywców i eksperymentatorów czeka mnóstwo atrakcji w Centrum Nauki Kopernik.

ASP zapowiada pokazy wirtualnej rzeczywistości, sferycznych filmów 360 stopni oraz mappingi na fasadach wydziałów malarstwa i grafiki. A Centrum Kultury Filmowej im Andrzeja Wajdy projekcje Polskiej Kroniki Filmowej w różnych miejskich przestrzeniach, m.in. w okolicach DSH, Muzeum Narodowego i debiutującego Zodiaka Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Komunikację ułatwią bezpłatne autobusy linii muzealnych.

Noc z Damą z gronostajem

W Krakowie inauguracja Nocy Muzeów, startującej już w piątek 17 maja, odbędzie się o  godz. 18 na dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK i Fabryki Emalia Oskara Schindlera – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 

Hasło krakowskiej Nocy brzmi NATURA-lnie, co zachęca do obejrzenia niedawno otwartej  międzynarodowej wystawy w MOCAK-u „Natura w sztuce”. Uczestniczących w niej  70 współczesnych artystów wypowiada się na temat środowiska, ekologii, relacji człowieka i przyrody.

W centrum miasta  Muzeum Krakowa zaprasza od godz.19 do Barbakanu na pokazy szermierki i replik uzbrojenia XVI i XVII w wykonaniu Stowarzyszenia Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska. Z murów obronnych kilkakrotnie tej nocy  rozlegną się salwy wiwatowe. Będą też pokazy strojów historycznych, filmów. oraz zwiedzanie wystawy stałej. A o północy wszyscy dołączą do wspólnego poloneza.

Bardzo bogaty program oferuje Muzeum Narodowe w Gmachu Głównym  i we wszystkich oddziałach, gdzie będą dostępne wystawy stałe i czasowe. Kto oprze się szansie spojrzenia u w oczy „Damie z gronostajem” Leonarda? W Gmachu Głównym można też zwiedzić z przewodnikiem fascynującą wystawę „Wajda”. I zobaczyć prezentację rzeźb Henry Moore’a wraz z towarzyszącym jej tanecznym performance.

W Europeum trwa pokaz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. A dodatkową atrakcją jest możliwość  zrobienia sobie szkicowego portretu, wykonanego przez studentów ASP. Podobną możliwość sportretowania się mają także zwiedzający Pawilon Józefa Czapskiego.

Kraków oferuje  jeszcze wiele innych atrakcji. Muzeum Sztuki i Techniki Manggha zachęca do zwiedzania wystaw „Koji Kamoji. Cisza i wola życia”, „Niezwykłe historie z Polski i Japonii. W stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią” i „Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano”. I zaprasza na warsztaty ikebany. 

Można wyruszyć na zwiedzanie Podziemi Rynku w sercu miasta lub Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Pospacerować po iluminowanych ścieżkach Ogrodu Botanicznego lub w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema poobserwować Księżyc przez teleskop.

Przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego o godz. 22 będzie wyświetlany film ,,Pamięć jest kluczem” w ramach dziesiątej edycji projektu Muzeum Utracone.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie - Lange Nacht der Museen - w 1997 roku. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym, a rok później w Warszawie (uczestniczyło w niej wówczas 11 muzeów). 

Szczegółowy program Nocy Muzeów 2019 w Warszawie znaleźć można TUTAJ ; w Krakowie TUTAJ. A w innych miastach Polski TUTAJ.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA