fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Volvo w Szwajcarii oferuje pracownikom sześciomiesięczny urlop rodzicielski

Pixabay
Firmy w Szwajcarii zaczynają przejmować od rządu inicjatywę w kwestii przyznawania pracownikom czasu wolnego po urodzeniu dziecka.

Szwajcarska firma Novartis ogłosiła niedawno, że jej pracownicy otrzymają 14 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jeszcze więcej zaoferował lokalny oddział Volvo. Pracownicy tej firmy będą mogli skorzystać z półrocznego urlopu.

W oświadczeniu producent samochodów powiedział, że zarówno matki, jak i ojcowie noworodków otrzymają 24-tygodniowy urlop, za który będą pobierać 80 proc. wynagrodzenia. Identyczne warunki przedstawiono osobom, które zdecydują się na adopcję.

Urlop może być wykorzystany w dowolnym czasie w ciągu pierwszych trzech lat po urodzeniu dziecka lub po adopcji - informuje Volvo.

Decyzja firmy to część planu Volvo, którego celem jest przyciągnięcie najlepszych pracowników. Prorodzinna polityka ma w tym pomóc.

Decyzja Volvo zapadła, gdy politycy debatują nad stanowiskiem w sprawie urlopu ojcowskiego. Szwajcaria nie ma obecnie w ogóle ustawowego urlopu ojcowskiego, a większość ojców może wziąć tylko jeden "dzień rodzinny" urlopu po urodzeniu dziecka. Parlament bierze pod uwagę wprowadzenie dwóch tygodni urlopu dla ojców. Nie jest wykluczone, że politycy przegłosują wersję, w której młody rodzic otrzymywałby cztery tygodnie urlopu.

Źródło: The Local
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA