fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Fajerwerki tylko dla "zawodowców"?

AFP
50 tysięcy Finów podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej używania fajerwerków przez "niewyszkolonych konsumentów". Oznacza to, że ustawą zajmie się fiński parlament - informuje yle.fi.

Zmiany w prawie w tym zakresie są wspierane przez obrońców praw zwierząt, organizacje reprezentujące pacjentów, służbę zdrowia oraz osoby niepełnosprawne - w tym Stowarzyszenie Głuchoniemych oraz Stowarzyszenie Medyczne. Podpisy pod projektem ustawy zbierali przedstawiciele 14 organizacji pozarządowych i grup nacisku od początku grudnia.

Autorzy ustawy liczą na to, że pozwoli ona ograniczyć ilość obrażeń powodowanych przez nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami - w tym m.in. uszkodzeń wzroku czy oparzeń. Autorzy chcą też zmniejszenia cierpienia zwierząt z powodu używania fajerwerków.

Gdyby ustawa weszła w życie konsumenci mogliby sami odpalać jedynie mniejsze fajerwerki i petardy. Te sklasyfikowane do kategorii F2 i F3 mogłyby być odpalane jedynie przez osoby do tego przeszkolone.

To druga próba ograniczenia swobody korzystania z fajerwerków w ostatnich miesiącach. Na początku 2018 roku pod podobną inicjatywą podpisało się mniej niż 16 tys. osób - nie była w związku z tym procedowana przez parlament.

Obecnie w Finlandii wolno korzystać z fajerwerków od 6 wieczorem w sylwestra do 2 rano 1 stycznia.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA