fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wielki protest w Berlinie. Ćwierć miliona demonstrantów

AFP
Ponad 240 tysięcy ludzi wzięło udział w berlińskim marszu przeciwko rasizmowi i ksenofobii oraz rosnącym wpływom skrajnej prawicy na politykę.

Masowy protest, który oficjalnie miał na celu promowanie otwartego społeczeństwa został zorganizowany przez setki grup o różnych przynależnościach politycznych.

I choć podczas marszu niesiono transparenty sprzeciwiające się rasizmowi i ksenofobii, naczelnym powodem maszu był sprzeciw wobec rosnącego wpływu skrajnie prawicowych organizacji na życie polityczne i społeczne Niemiec.

Marsz był również reakcją na sukces wyborczy Alternatywy dla Niemiec (AfD). Skrajnie prawicowa, antyimigrancka partia weszła w zeszłym roku do parlamentu jako główna partia opozycyjna.

I choć polityka wobec imigrantów, którą zapoczątkowała Angela Merkel, coraz bardziej dzieli niemieckie społeczeństwo i powoduje wzrost niechęci wobec jej polityki otwartych drzwi, to wielu uczestników dzisiejszej demonstracji deklarowało jako powód uczestnictwa w protestacyjnym marszu właśnie obronę praw i godności imigrantów.

Niemieckie media podają, że frekwencja podczas marszu zaskoczyła nawet samych organizatorów - początkowo zapowiadali udział 40 tys. osób. Mimo że nie ma jeszcze oficjalnych komunikatów odnośnie frekwencji, szacunki wskazują na to, że w marszu wzięło udział ponad 240 tysięcy osób.

Również berlińska policja liczbę uczestników podaje w setkach tysięcy.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA