fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W Warszawie Marsz Wolności

Twitter/Grzegorz Drobiszewski
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Wolności, zorganizowany przez PO, Nowoczesną i KOD. Z ronda de Gaulle'a zgromadzeni przeszli na Plac Zamkowy. Organizatorzy spodziewali się 50 tys. ludzi.

16.30

Jeśli chociaż jeden z elementów planu Schetyny się nie spełni, długi marsz opozycji potrwa znacznie dłużej niż do 2020 roku. Wątpliwe jednak, by wtedy liderem tego marszu był nadal obecny lider PO - pisze w analizie po marszu Michał Kolanko.

15.51

Zakończyła się część oficjalna - czas na koncerty min. Lecha Janerki

15.49

Zebraliśmy się tutaj żeby bronić samorządu. Samorząd to instytucja, która zmusza polityka do chodzenia po instrukcje do obywateli a nie na Nowogrodzką czy jak teraz na Szaserów - mówi Rafał Trzaskowski.

15.47

Miasto podaje pierwsze szacunki dotyczące ilości uczestników marszu

 

15.39

Henryka Krzywonos poprosiła ze sceny o pozdrowienie Lecha Wałęsy. - Przypominacie mi tłum spod Stoczni wiele lat temu - zwróciła się do zebranych na placu.

- Wiem co to znaczy opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym, wiem jaki to heroizm. Jeden z protestujących w Sejmie powiedział że jest gotowy do normalnego życia tylko potrzeba mu pieniędzy. Nie możemy zostawić ich samych - powiedziała Krzywonos.

15.32

Na marszu jest za to uczestniczka Powstania Warszawskiego, nie wpuszczona wczoraj do Sejmu, Wanda Traczyk-Stawska - Apeluję o pomoc Dla najsłabszych, niepełnosprawnych i ich matek - prawdziwych bohaterek. - Nie traćcie nadziei, jesteśmy z Wami - zwróciła się do protestujących w Sejmie

15.21

Profesor Adam Strzembosz z powodu choroby nie mógł wziąć udziału w marszu.

15.15

15.09

Damy PiS-owi mata w czterech ruchach - zapowiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer

15.04

- Ja nim nie odpuszczę, wy im nie odpuścicie, my im nie odpuścimy. Zwrócą wszystko. Zwyciężymy - zapowiedział ze sceny Krzysztof Brejza.

15.03

Schetyna:  Zbudujemy koalicję, która wygra wybory. To jest nasze zobowiązanie. Wygramy wszystkie wybory do 2020 roku. Wygramy bo słuchamy obywateli, bo się zjednoczyliśmy i jesteśmy razem!

Schetyna: Musimy patrzeć na ręce pisowskiej patologii, będziemy zawsze po dobrej stronie. Dlatego, chcemy podziękować Krzysztofowi Brejzie. To symbol. Brawo Krzysztof!

15.00

Czoło marszu dotarło na pl. Zamkowy. Przemawia Grzegorz Schetyna: Jesteśmy razem, nie dlatego, że się boimy. Koniec PiS-u jest bliski.

14.35

14.22

14.10

To, co zostanie po tym marszu, poznamy zapewne jutro w mediach zagranicznych, zwłaszcza niemieckich - komentuje w TVP Info publicysta Marek Król. - To są takie trochę na zlecenie marsze żeby szły te obrazki na zewnątrz. Nie przenosi się to na jakieś większe emocje społeczne.

Obserwując ulice Warszawy i spacerujących ludzi miałem wrażenie, że karetek policyjnych było niekiedy więcej niż uczestników - mówił Król.

14.03

Po przemówieniach uczestnicy marszu ruszyli w stronę Placu Zamkowego.

14.00

Do Marszu Wolności dołączyli też ci, którzy pod Sejmem manifestowali dziś poparcie dla protestujących niepełnosprawnych i ich opiekunów.

13. 57

- To, co funduje nam PiS, wygląda po prostu na PRL bis - mówił z kolei  Daniel Olbrychski.

13.55

- Wielu ludzi w mojej ojczyźnie zaczęło się bać - mówił Andrzej Seweryn, - Społeczeństwo zastraszone nie może być twórcze. Strach to zły doradca. Dlatego tym cenniejsza stała się odwaga. Szczególnie ważna odwaga polskich dziennikarek i dziennikarzy, odwaga Władysława Frasyniuka, odwaga polskich sędzin i sędziów. I wreszcie - odwaga Szarego Człowieka Piotra S. Nie zapominajmy o nim!

13.52

Polska się zmienia, ale to nie jest dobra zmiana. Jeszcze 2 lata temu Polska uchodziła za pięknie rozwijający się, wiarygodny kraj. Teraz nie jesteśmy wiarygodni. Jesteśmy rozbici i podzieleni. Nie chcemy takiej Polski, nie godzimy się na to - mówił Wojciech Pszoniak.

- Nie godzimy się na dewastację najważniejszych instytucji. Mówimy i nie walczyć razem - mówił aktor i odczytał fragment "Wyzwolenia" Wyspiańskiego - dialog Konrada z Maską.

13.50

Głos zabrali obecni na marszu aktorzy, m.in. Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Wojciech Pszoniak.

13.45

Rzepliński zaapelował do wszystkich sędziów w Polsce, by stali na straży niezależnego sądownictwa.

- Potrzebne są nam niezależne sądy. Potrzebni nam są niezawiśli sędziowie, którzy nie muszą sprawdzać, czy przyszedł faks odwołujący bez jednego zdania - mówił profesor.

13.40

Kolejna osobą, która zabrała głos, jest były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

13.33

13.32

Przed nami długi marsz, potrwa jeszcze dwa lata, a skończy się w 2020 wyborami prezydenckimi. Nie wszyscy mogą być teraz z nami. Pozdrawiam tych, którzy już 25. dzień walczą w Sejmie o godne życie. Niech usłyszą słowa naszego wsparcia - mówił Schetyna.

13.30

Jesteśmy tutaj razem  z przyjaciółmi z KOD, przyjaciółmi z Nowoczesnej. Chcę podziękować tym, którzy od 2,5 roku walczą z nami o Konstytucję, niezawisłość sądów, wolne wybory i o demokrację - mówił Grzegorz Schetyna.

- Dziękuje Obywatelom RP, Iustitii, Akcji Demokracja - wszystkim , którzy rok temu walczyli z nami o wolne sądy - mówił lider PO.

13.20

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna,

13.00

Uczestnicy marszu gromadzili się przy Rondzie de Gaulle'a.

12.30

12.20

12.00

Do Warszawy zmierzały zorganizowane grupy, by wziąć udział w 3. Marszu Wolności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA