fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Islandia chce zdelegalizować obrzezanie chłopców

Adobe Stock
Islandia może stać się pierwszym krajem w Europie, który zdelegalizuje obrzezanie chłopców. Ustawa przedstawiona w parlamencie zakłada karę do sześciu lat więzienia dla osób przeprowadzających obrzezanie z powodów niemedycznych.

Projekt spotkał się z krytyką ze strony muzułmanów i żydów, którzy stwierdzili, że życie w Islandii stałoby się dla nich niemożliwe. Populacja Islandii wynosi 336 tysięcy osób, wśród których jest około 250 Żydów i 1500 Muzułmanów, co stanowi 0,5 proc. ludności.

Ocenia się, że na świecie jeden na trzech mężczyzn jest obrzezany - większość z powodów religijnych lub kulturowych. Islandzka ustawa mówi, że obrzezanie małych chłopców z tych względów narusza ich prawa i jest niezgodne z zasadami ONZ dotyczącymi praw dziecka.

Obrzezanie mężczyzn porównano do obrzezania kobiet, które zabronione jest w większości krajów europejskich. Zaakcentowano również, że procedura wykonywana jest bez znieczulenia, w domach, bez zachowania zasad sterylności i bez pomocy lekarza, co zwiększa ryzyko zakażenia i śmierci.

 

Ustawa ma bronić wolności religijnej. Podkreślono, że rodzice mają pełne prawo oferować swoim dzieciom dowolną edukację i tradycję religijną, lecz nie może ona naruszać podstawowych praw dziecka.

Projekt ustawy uzyskał poparcie wielu partii politycznych i jest wspierany przez Islandczyków. Jeśli zostanie zaakceptowany po pierwszym czytaniu, po kilku miesiącach zakaz obrzezania stanie się prawem.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA