fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szkoła upraszcza niemiecki, by rodzice ją rozumieli

123RF
Szkoła podstawowa w Bazylei będzie używać w pismach kierowanych do rodziców uproszczonego języka niemieckiego, tak by ułatwić ich zrozumienie imigrantom, dla których niemiecki nie jest językiem ojczystym - pisze szwajcarski dziennik "Blick".

"Blick" - największy szwajcarski tabloid - informuje, że wielu rodzice nie będący rodowitymi Szwajcarami, często mają problem ze zrozumieniem przesyłanych im przez szkołę informacji - w tym np. powiadomień o zbliżającej się wywiadówce.

W efekcie szkoła w Bazylei musiała zacząć wysyłać listy w ojczystym języku imigrantów, często zatrudniając w tym celu tłumacza co, jak stwierdzono, nie stanowi zachęty dla imigrantów do nauki języka niemieckiego.

W związku z tym dyrekcja szkoły zdecydowała się na zmianę strategii - teraz do imigrantów mają trafiać informacje pisane za pomocą uproszczonej wersji języka niemieckiego, co ma ułatwić ich zrozumienie.

Prace nad takim uproszczonym językiem zajęły dziesięciu nauczycielom dwa lata. Ułatwieniem dla imigrantów ma być m.in. dzielenie charakterystycznych dla języka niemieckiego długich wyrazów kropkami, co ma ułatwić ich zrozumienie. I tak np. Lehrperson (nauczyciel) zapisywany jest jako Lehr?person (lehr - nauczanie, person - osoba).

Ponadto w pismach do rodziców komunikaty mają być zwięzłe, a każde nowe zdanie ma zaczynać się od nowej linijki.

Nie wszystkim takie zmiany się podobają. Jeden z rodziców dzieci chodzących do szkoły o której mowa uważa iż w ten sposób zniekształca się język niemiecki. Redaktor naczelny "Blick" w komentarzu redakcyjnym nazywa zas całą inicjatywę kpiną z języka niemieckiego oraz "uczeniem bezsensownej wersji" tego języka.

Według danych Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego w 2016 roku liczba mieszkańców kraju liczących sobie ponad 15 lat i mających imigranckie korzenie osiągnęła rekordową liczbę 2,6 miliona. Łączna liczba mieszkańców Szwajcarii to ok. 8,3 mln osób.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA