fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwajcaria: Co piąty mieszkaniec kraju ma problem z domowym budżetem

123RF
W 2016 roku ponad 21 proc. mieszkańców Szwajcarii nie dysponowało rezerwą finansową w wysokości co najmniej 2500 franków szwajcarskich na niespodziewane wydatki w ciągu miesiąca - wynika z danych Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego.

Najpoważniejsze problemy z domowym budżetem mają obcokrajowcy, w szczególności pochodzący z krajów, które nie należą do UE, bezrobotni, samotni rodzice i ludzie słabo wykształceni.

Jednego na 10 mieszkańców Szwajcarii nie stać na wyjazd na wakacje raz do roku - ale urzędnicy podkreślają, że pod tym względem znacznie gorzej wypadają Francja (23,4 proc. mieszkańców nie stać na wakacje raz w roku) i Niemcy (18,4 proc.). 

Zgodnie z raportem Global Wealth Report 2017 przygotowanym przez Credit Suisse Szwajcaria po raz ósmy z rzędu została uznana za najzamożniejszy kraj świata.

Problemem pozostają jednak różnice dochodowe między najbogatszymi a najuboższymi mieszkańcami kraju.

Od 2000 roku dysproporcje w bogactwie pomiędzy mieszkańcami kraju nie zmieniły się - pod tym względem Szwajcaria jest jedynym krajem wśród państw wysoko rozwiniętych, w którym nierówności jeśli chodzi o zamożność mieszkańców utrzymują się na stałym poziomie.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA