fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wigilia w niedzielę - Niemcy mają problem ze sklepami

Sklepy Aldi będą w wigilię zamknięte. Inne sieci nie są do tego takie skłonne.
Bloomberg
W tym roku wigilia świąt Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. W Niemczech powróciła w związku z tym dyskusja na temat prawa zakazującego otwierania sklepów w siódmy dzień tygodnia.

Niemcy słyną z najostrzejszych przepisów dotyczących godzin otwarcia sklepów w Europie. W niedziele większość sklepów jest zamknięta, także w dni powszednie zamykają się one wcześniej, niż w innych krajach starego kontynentu.

Pierwsze ogólnokrajowe ustawy dotyczące godzin otwarcia wprowadzono w 1900 roku. Do 1919 r. otwarcie sklepu w niedzielę było nielegalne, w pozostałe dni mogły działać tylko od 7.00 do 19.00. Powodem nie były wyłącznie względy religijne, chodziło także o ochronę pracowników handlu i możliwość zapewnienia im wypoczynku.

Po 1956 roku nowe prawo stanowiło, że sklepy można otwierać do godz. 18.30 od poniedziałku do piątku, do 14.00 w soboty, a niedziele były nadal zakazane. W RFN te przepisy utrzymały się zasadniczo niezmienione przez 40 lat. Mieszkańcy NRD mieli większą swobodę - wprawdzie produktów na półkach sklepowych było mniej, za to można było je kupować także w późniejszych godzinach a nawet w niedzielę. Po upadku Muru Berlińskiego stracili tę możliwość.

W 1996 roku Bundestag zaczął luzować niektóre przepisy, ale dyskusja na ten temat trwa do dziś. W większości przypadków sklepy nadal są w niedziele zamknięte, jednak niektóre sieci handlowe coraz częściej korzystają z regulacji specjalnych.

W tym roku wigilia Bożego Narodzenia wypada właśnie w niedzielę, w związku z czym część sklepów chce w ramach wyjątku otworzyć drzwi. Stanowczo taką możliwość odrzuca Kościół katolicki. - Mamy cały tydzień na zrobienie ostatnich zakupów, mamy też do dyspozycji sobotę przed wigilią - powiedział katolickiej agencji informacyjnej KNA Matthias Kopp, rzecznik episkopatu Niemiec.

Jak informuje Radio Watykańskie, stanowisko Kościoła wspiera m.in. Katolicki Ruch Pracodawców oraz związki zawodowe. Według cytowanych przez stację ostatnich badań opinii publicznej dla dziennika "Die Welt", przeciwnych otwieraniu sklepów w Niedzielę jest 87 procent Niemców.

Sieci marketów ALDI i Penny już zapowiedziały, że ich filie pozostaną 24 grudnia zamknięte.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA