fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dziecko w "oknie życia". Matka przesłuchana

Wikimedia Commons
W piątek w "oknie życia" przy ośrodku wychowawczym sióstr elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim zostawiono noworodka. Policja odszukała matkę dziecka.

Policja otrzymała zawiadomienie o porzuceniu dziecka przez matkę. O sprawie została poinformowana również prokuratura.

Noworodek po odnalezieniu w "oknie życia" był wychłodzony i miał problemy z oddychaniem. Po przewiezieniu do szpitala jego stan uległ poprawie. Lekarze ustalili, że dziecko zostało porzucone kilka godzin po porodzie. 

Policjanci ustalili kim są rodzice tego samego dnia. Matką dziecka jest 17-latka, która ciążę ukrywała przed swoją rodziną. Poród odbył się bez asysty lekarzy. Nastoletnią matkę policjanci znaleźli w szpitali, tam też ją przesłuchano.

Funkcjonariusze policji poinformowali, że matka nie usłyszy zarzutów. Jak tłumaczą, przesłuchanie spowodowane było troską o jej życie i zdrowie.

 

Płacz nad ranem

O godz. 5:35 w ośrodku prowadzonym przez siostry elżbietanki przy ul. Gimnazjalnej w Ostrowie Wlkp. zadzwonił dzwonek. Na alarm zareagowała przełożona, s. Teresa Dorsz. W "oknie życia" w ręczniku znalazła chłopca bez ubrania - jeszcze z pępowiną. "Już na schodach słyszałam kwilenie. Myślałam, że ktoś zrobił nam żart i jakieś zwierzątko podrzucił. A tu nagusieńki chłopczyk leżał. Modlimy się teraz za dziecko i jego matkę, bo nie wiadomo, jakie nieszczęście się za tym zdarzeniem kryje. Chłopczyka nazwałyśmy Błażej, bo patronem dnia 3 lutego jest św. Błażej" - relacjonowała s. Dorsz.

Przy dziecku nie znaleziono żadnej wiadomości od matki. "Zgodnie z prawem, matka w ciągu 3 miesięcy może wrócić po dziecko i je odebrać bez konsekwencji prawnych" - wyjaśniła przełożona.

"Okno życia" przy ostrowskim ośrodku ss. elżbietanek działa od 8 grudnia 2015 roku. Według przełożonej, Błażej to pierwsze dziecko, które trafiło do ośrodka za jego pośrednictwem. Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wlkp. Beaty Klimek po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na ulicy.

Źródło: rp.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA