fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwecja: Młodzi muzułmanie bez państwowej dotacji

Sztokholm
Wikimedia Commons
Szwecja Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego odrzuciła wnioski o państwową dotację m.in. dla organizacji Młodzi Muzułmanie ze Szwecji (Sveriges Unga Muslimer).

Dotacji pozbawiona została również organizacja Szwedzka Młodzież Demokratyczna (Sverigedemokratisk ungdom, SDU), dawna młodzieżówka nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci. Jej działacze również skarżą się na decyzję Agencji.

 

Obie organizacje otrzymywały państwowe dotacje w latach ubiegłych. W 2017 roku nie będą mogły jednak liczyć na pieniądze z kasy państwa.

- Uznaliśmy, że w politycznych manifestach SDU są stwierdzenia, które nie przystają do standardów organizacji zasługującej na wsparcie z budżetu - wyjaśniła Lotta Persson, urzędniczka Szwedzkiej Agencji ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego.

W przypadku organizacji muzułmańskiej Agencja negatywnie oceniła niektóre podejmowane przez nią działania. Jak pisze serwis thelocal.se w przeszłości kilkakrotnie zwracano uwagę, że w organizacji działają osoby nie akceptujące zasad równości, a także mające powiązania z ekstremistycznym Bractwem Muzułmańskim.

Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego wspiera projekty promujące demokrację i równość, a także postawy antyekstremistyczne.

W 2016 roku Młodzi Muzułmanie ze Szwecji otrzymali z budżetu pańśtwa ok. 1,36 miliona koron (145 tysięcy dolarów) i dodatkowo 500 tys. koron na akcję przeciwko rasizmowi. Z kolei SDU w mijającym roku otrzymała z kasy państwa 1,4 miliona koron.

Obie organizacje zapowiadają odwołanie się od decyzji Agencji ws. środków na 2017 rok.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA