fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Weterani czekają na zmiany prawa

Fotorzepa, Michał Walczak
Ustawa o uprawnieniach dla uczestników misji wymaga zmian. Pierwszy drobny krok w tym kierunku zrobił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o weteranach. Nowość polega na tym, że o status weterana będą się mogli ubiegać nie tylko ci, którzy służyli na nich nieprzerwanie 60 dni, ale też osoby, które na krótszych misjach spędziły łącznie co najmniej 90 dni.

Obecnie o status uczestnika misji zagranicznej może się ubiegać żołnierz lub funkcjonariusz, który brał udział w misji zagranicznej nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni. Prezydencki projekt zakłada, że o takie uprawnienia będą mogli się np. starać byli funkcjonariusze BOR lub Służby Ochrony Państwa, którzy zabezpieczali krótkie wizyty VIP-ów na misjach.

Jak poinformowała Kancelaria, projekt jest inicjatywą podjętą na podstawie rekomendacji Narodowej Rady Rozwoju.

Ustawa o weteranach obowiązuje od 2011 r. Weteranom, którzy zostali ranni na misjach, przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna.

Przypomnijmy, że od kilkunastu miesięcy w rządowej zamrażarce leży znacznie głębszy projekt noweli tej ustawy i nie wiadomo, jakie będą jego losy. Został on przygotowany jeszcze przez ekipę Antoniego Macierewicza. Uwzględnia ona głównie postulaty zgłaszane przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych poza Granicami Kraju.

Ministerstwo proponuje m.in. zwiększenie dodatku dla weterana poszkodowanego, gdy uszczerbek na zdrowiu wynosi ponad 30 proc. Resort chce poszerzyć także prawo do uzyskania przez nich pomocy finansowej na naukę. Proponuje też wprowadzić mniejszą odpłatność za pobyt w Domu Weterana.

Weterani, których uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 proc., mogliby raz w roku wziąć udział w bezpłatnym turnusie readaptacyjno-kondycyjnym. Wydatki na leczenie wszystkich schorzeń w odniesieniu do tych weteranów miałyby być finansowane z budżetu resortu obrony narodowej. Mieliby także prawo do leczenia poza kolejnością.

Niektóre zapisy nowelizacji zostały krytycznie ocenione m.in. przez Ministerstwo Finansów, bo zbyt nisko zostały oszacowane koszty wprowadzenia zmian. Wątpliwości mieli też niektórzy weterani. Np. zdaniem przedstawicieli Fundacji Statpoints każdy żołnierz, którzy chociaż jeden dzień był na misji, powinien z automatu mieć status weterana. Zdaniem generała Jarosława Stróżyka z tej fundacji staranie się o status weterana przez żołnierzy, którzy byli na misjach, jest dla nich uwłaczające. Z kolei uczestnicy misji ONZ zwracają uwagę, że ustawa nie obejmuje uczestników komisji międzynarodowych.

Przez misje wojskowe od 1953 r. przewinęło się 112 tys. żołnierzy. Tylko w Afganistanie służyło 28 tys. Coraz więcej instytucji oddolnie wprowadza ulgi i ułatwienia dla uczestników zagranicznych misji. Mogą oni np. kupować bilety z ulgą w największych polskich sieciach kin lub bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, np. w Piotrkowie Tryb., Wrocławiu, Głogowie, Lublinie.

Weterani mogą skorzystać z ulg po pokazaniu legitymacji, które wydaje MON. Fundacja Stratpoints zachęca uczestników misji do starania się o takie dokumenty, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z takich bonusów. Informacje na temat instytucji, które je oferują, można znaleźć m.in. na stronie Centrum Weterana, Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA