fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Przestępcy podszyli się pod ABW. Służby mówią o dezinformacji

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Do mediów i instytucji publicznych wysłano fałszywą informację na temat rzekomych działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Służby specjalne informują o działaniach dezinformacyjnych wymierzonych w Polskę.

Do przekazanej w czwartek wiadomości dołączono komunikat na temat zatrzymania przez ABW litewskiego żołnierza szpiegującego na terenie Polski.

Informowano, że zatrzymany żołnierz prowadził działania wywiadowcze przeciwko Polsce.

Z komunikatu wynikało, że mężczyzna przekazywał Litwie tajne informacje mające na celu zwiększenie szans Litwy na wzmocnienie obecności sojuszniczej USA kosztem Polski.

Osoby podszywające się pod ABW informowały, że oficer stacjonował w Polsce w dowództwie sojuszniczej międzynarodowej jednostki wojskowej.

"Atak informacyjny rozpoczął się od angielskojęzycznych portali internetowych znanych z szerzenia rosyjskiej dezinformacji. Następnie opisane powyżej informacje rozesłano drogą mailową do polskich odbiorców, m.in. do polskich mediów informacyjnych" - informują służby specjalne.

Według polskich służb celem działania autorów dezinformacji było m.in. stworzenie chaosu informacyjnego, destabilizowanie relacji Polska-Litwa i osłabienie wiarygodności NATO.

"Zidentyfikowane cele opisywanych działań korespondują z metodami walki informacyjnej Federacji Rosyjskiej przeciwko RP oraz NATO" - przekazał Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA