fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Grodzisk Mazowiecki: Nastolatek z podejrzeniem zatrucia dopalaczami

materiały policji
Do szpitala w Grodzisku Mazowieckim trafił 16-latek, prawdopodobnie po zatruciu dopalaczami. Teraz sprawdza to policja.

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego dostali zgłoszenie od ratowników z pogotowia ratunkowego, którzy po wstępnym badaniu stwierdzili, że nastolatek jest po zażyciu dopalaczy.

Chłopak leżał na jednej z ulic. Był agresywny, dlatego został przewieziony do szpitala w asyście funkcjonariuszy. Teraz trwają czynności sprawdzające, nastolatek przechodzi badania.

Z danych głównego inspektoratu sanitarnego wynika, że liczba ofiar zatruć dopalaczami jest niepokojąca i rośnie w ostatnich miesiącach. Na początku sierpnia w woj. łódzkim 10 osób w wieku od 19 do 40 lat zmarło, prawdopodobnie z powodu zatrucia dopalaczami.

W sumie w tym roku z powody zażycia dopalaczy zmarło już ok 50 osób, podczas gdy w całym 2017 roku odnotowano -  21 zgonów po zażyciu dopalaczy, a w 2016 roku - trzy.

Prezydent Andrzej Duda na początku sierpnia podpisał nowelizację ustawy ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy. Zacznie ona obowiązywać 1 listopada.

Zgodnie z nowymi przepisami dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Oznacza to, że dystrybucja nowych substancji psychoaktywnych będzie podlegać przepisom karnym, a nie jak do tej pory postępowaniu administracyjnemu.

Ponadto zaostrzone zostaną kary za posiadanie i handel dopalaczami - do trzech lat więzienia za posiadanie i do 12 lat za handel.

Na razie za posiadanie dopalaczy nie grozi nic, a za handel nimi grozi jedynie kara finansowa nakładana w drodze postępowania administracyjnego przez Inspekcję Sanitarną. Choć kary niskie nie są - od 20 tys. do nawet 1 mln zł, to jednak ich ściągalność jest jednak bliska zeru.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w latach 2010-2016 w całym kraju nałożono łącznie na dilerów ponad 60 mln zł kar, natomiast do budżetu państwa wpłynęło zaledwie niecałe 3 proc. tej kwoty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA