Służba zdrowia

Cztery tysiące podpisów pod "Deklaracją wiary" lekarzy

adobestock
3860 lekarzy, pielęgniarzy, położnych oraz studentów podpisało się pod "Deklaracją wiary", a dodatkowo 120 podpisów jest nieczytelnych - donosi Katolicka Agencja Informacyjna. Wśród sygnatariuszy jest obecny minister zdrowia Łukasz Szumowski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Czesław Hoc.

Inicjatorką powstania "Deklaracji Wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej", dokumentu opisującego zasady katolickiej bioetyki, jest Wanda Półtawska, słynna lekarka, psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

Zaczyna się od słów "Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego początku...".

Sygnatariusze deklaracji przyjmują wyższość prawa boskiego nad ludzkim, są przeciwni "narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji", a także deklarują "potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała". Oczekują i wymagają "szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem".

Treść deklaracji, wyryta na dwóch kamieniach, została w 2014 roku złożona podczas Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasnej Górze jako dar wotywny za kanonizację Jana Pawła II.

Od chwili uruchomienia akcji zbierania podpisów, depozytariuszami korespondencji są Magdalena i Paweł Zastrzeżyńscy z Limanowej. Ten ostatni zauważa, że negatywne komentarze wobec ministra zdrowia, podpisanego pod Deklaracją, nie są niczym nowym. Według Zastrzeżyńskiego reprezentują one tę samą retorykę, która była obecna przy powstawaniu dokumentu dla lekarzy cztery lata temu.  – Nie ma większego polskiego autorytetu w tej sprawie jak Jan Paweł II, nazwany przez papieża Franciszka papieżem rodziny – powiedział Zastrzeżyński, cytowany przez KAI.

Aktualizowana lista osób podpisanych pod "Deklaracją Wiary"

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL