fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

KRS odpowiedziała Iustitii ws. żądania dyscyplinarki dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba

Piotr Schab
tv.rp.pl
Skarga "Iustitii" na rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba jest niezasadna - stwierdziła komisja do spraw odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. "Iustitia" uważa, że rzecznik naruszył dobre imię sędzi Doroty Zabłudowskiej zarzucając jej przyjęcie nagrody od prezydenta Gdańska Piotra Adamowicza.

W czerwcu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zawiadomiło KRS i Ministra Sprawiedliwości, że Piotr Schab naruszył dobre imię sędzi Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku Doroty Zabłudowskiej w komunikacie, który ukazał się 6 czerwca na stronie internetowej Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.  Zostały tam wyjaśnione motywy podjęcia wstępnych czynności wyjaśniających wobec sędzi.  Jak napisał Piotr Schab, były one konieczne, gdyż sędzia Zabłudowska otrzymała 9 grudnia 2018 roku "gratyfikację pieniężną" od osoby oskarżonej w postępowaniu toczącym się przed Sądem Rejonowym Gdańsk – Południe.

Czytaj też: Iustitia: kto zajmie się skargą na działalność rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba?

"Pan sędzia Piotr Schab ma pełną świadomość tego, że prowadzone przez jego zastępcę postępowanie wyjaśniające dotyczy przyjęcia przez sędzię Dorotę Zabłudowską Gdańskiej Nagrody Równości z rąk Prezydenta Miasta Gdańska. Wie również, że finansową część Nagrody sędzia Dorota Zabłudowska przekazała na cel społeczny, co zadeklarowała w dniu jej otrzymania. Ma wreszcie pełną świadomość tego, że sędzia Dorota Zabłudowska nie podejmowała żadnych czynności w sprawie wytoczonej przez prokuraturę Pawłowi Adamowiczowi. W sposób oczywisty ma świadomość tego, że czynności wyjaśniające z udziałem sędzi Doroty Zabłudowskiej zostały w sprawie zainicjowane wezwaniem z 23 stycznia 2019 r., nieco ponad tydzień po zabójstwie śp. Pawła Adamowicza" - napisała w zawiadomieniu "Iustitia".

Stowarzyszenie zażądało od Ministra Sprawiedliwości zainicjowania postępowania dyscyplinarnego wobec Piotra Schaba.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało "Iustitię", że postępowania nie zainicjuje, gdyż  zgodnie z obowiązującym prawem właściwy do tego jest Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Ten z kolei  w lipcu przekazał zawiadomienie do rozpatrzenia aktualnie funkcjonującej Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Iustitia" informuje, że w piątek wpłynęło do niej pismo datowane na 11 października 2019 r. i podpisane przez wiceprzewodniczącego KRS Wiesława Johanna. Sędzia Johann wyjaśnia, że zawiadomienie skierowane przez "Iustitię" zostało potraktowane jak skarga na działalność Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i przekazane do rozpatrzenia komisji do spraw odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i asesorów Krajowej Rady Sądownictwa. Komisja stwierdziła, że skarga nie jest zasadna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA