fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Plebiscyt na Obywatelskiego Sędziego Roku został rozstrzygnięty

Fotorzepa
Plebiscyt na Obywatelskiego Sędziego Roku został rozstrzygnięty.

Sędzia Jarosław Gwizdak, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, został wczoraj wybrany na Obywatelskiego Sędziego Roku. Co przeważyło? Innowacyjny pomysł na edukację prawną maluchów z przedszkoli i wyjście naprzeciw niepełnosprawnym, którzy muszą stawić się w sądzie i po nim poruszać.

Podczas gali, która odbywała się w poniedziałek w hotelu Victoria w Warszawie, przyznano także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymali sędziowie Marta Szczocarz-Krysiak i Krystian Markiewicz. To autorzy Apteczki Prawnej „Lex bez łez". Drugie wyróżnienie przypadło sędziemu Arturowi Ozimkowi, rzecznikowi Sądu Okręgowego w Lublinie, za to, jak potrafi na ludzki język przełożyć zapadające w sądach orzeczenia. Wyróżnienia wręczył sędziom Tomasz Pietryga, szef Działu Prawa „Rzeczpospolitej" .

Zwycięzcę i dwójkę wyróżnionych wybrała kapituła złożona m.in. z sędziów, dziennikarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Dwa miesiące temu Fundacja Court Watch Polska wspólnie z „Rzeczpospolitą" ogłosiła plebiscyt na sędziego, który skutecznie zmniejsza dystans między trzecią władzą a społeczeństwem oraz wyróżnia się reprezentowaniem punktu widzenia obywateli w sądownictwie. Chodziło o działania i inicjatywy podjęte w ostatnim roku, tj. od 1 lipca 2014 r. do 1 lipca 2015 r. Do konkursu zgłoszono kilkanaście nominacji. Zgłaszali je obywatele i instytucje, które spotkały wyjątkowych sędziów. Nie jest to nagroda za działalność orzeczniczą.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA