Sędziowie i sądy

Trurniej debat oksfordzkich 2018

Jury finałowe: (od lewej) Mec. Jarosław Iwanicki z Kancelarii Allen & Overy, SNSA prof. ALK dr hab. Artur Mudrecki, Sędzia Anna Maria Wesołowska, Bartosz Pilitowski - prezes Fundacji Court Watch Polska - organizatora Turnieju, dr Marcin Łukaszewski - prezes Fundacji G5
Sylwia
Czy sprawiedliwość po latach to nadal sprawiedliwość – zastanawiali się licealiści rywalizujący w turnieju debat oksfordzkich.

– Będę spokojny, odchodząc w stan spoczynku i wiedząc, że zastąpią mnie tacy wspaniali młodzi ludzie – mówił sędzia NSA prof. Artur Mudrecki o uczestnikach pierwszego ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno-prawnej, który odbył się w sobotę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Licealiści dyskutowali m.in. o tym, czy ugoda jest zawsze lepsza niż wyrok, a jury podkreślało wysoki poziom erytrystyki prezentowany przez uczniów. Ich zadanie nie było łatwe. Musieli przygotować argumenty za i przeciw 10 tezom dotyczącym wymiaru sprawiedliwości. Dopiero na 15 minut przed debatą dowiadywali się, czy ich zadaniem będzie ją atakować, czy obronić. Taka formuła ma uczyć zdobywania informacji, prezentacji argumentów, ale i umiejętności spojrzenia na problem z różnych stron.

– Podobał mi się wasz język. Bardzo mnie martwi skrótowe wyrażanie myśli smsowo-mailowe, natomiast tutaj pokazaliście, jak należy się wysławiać. To bardzo cieszy – podkreślała zasiadająca w jury sędzia Anna Maria Wesołowska. – Jestem zbudowany, ponieważ funkcjonuje w środowisku, gdzie na porządku dziennym są anglicyzmy, a tu w szesnastu finałowych wystąpieniach i w polemikach nie padł ani jeden – zauważył Jarosław Iwanicki z kancelarii Allen & Overy będącej głównym mecenasem Turnieju – Wygląda na to, że wkrótce poziom zawodów prawniczych Polski wzrośnie – dodał.

Zwyciężyła drużyna z I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Drugie miejsce zajęli uczniowie VI LO im. S. Czarneckiego w Szczecinie, a trzecie – II LO im. K.K. Baczyńskiego w Koninie. Najlepszym mówcą Turnieju został wybrany Mateusz Dańczak z II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie.

Młodzież otrzymała od organizatorów oraz ich partnerów między innymi książki “Apteczka Prawna: Lex bez łez”, gry planszowe “Prawopolis” i bilety na festiwal młodzieżowy SLOT w Lubiążu, na którym będą mogli wziąć udział nie tylko w warsztatach i koncertach, ale i w zajęciach prowadzonych przez sędziego Sądu Najwyższego - prof. Włodzimierza Wróbla. Poza kancelarią Allen & Overy A. Pędzich sp. k., organizację Turnieju wsparły także kancelarie CMS z Warszawy, JPM z Gliwic oraz Gorczyca & Klempert z Torunia. Nagrody przekazało Muzeum Warszawy oraz wydawnictwo Wolters Kluwer, a patronatem Turniej objęli: Prezes NSA - prof. Zirk-Sadowski, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego UMK. Wsparcia w przeprowadzeniu debat udzieliła także Fundacja Edukacyjna G5 z Poznania.

Pierwszy ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich zorganizowała Fundacja Court Watch Polska, prowadząca od kilku lat Program Edukacji Prawnej. Wykorzystuje on interaktywne metody nauczania, w tym symulacje rozpraw sądowych oraz grę planszową “Prawopolis”, które pozwalają młodzieży na zaangażowanie się w przebieg zajęć i naukę przez zabawę oraz osobiste doświadczenie.

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL