fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kongres Prawników budzi zainteresowanie

Fotolia.com
Od 24 kwietnia chęć udziału w Kongresie zgłosiło 700 osób. Samorządy: adwokacki, radcowski i sędziowski, liczą, że chętnych będzie jeszcze więcej.

Pierwszy taki Kongres Prawników Polskich odbędzie się 20 maja w Katowicach. Zwołali go prezesi: Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej i Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Rejestracja chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu ruszyła 24 kwietnia.

– W ciągu dziesięciu dni od rozpoczęcia rejestracji na Kongres zgłosiło się ok. 700 osób. Mniej więcej po równo adwokatów, sędziów i radców prawnych. Reprezentantów innych zawodów jest ok. 50 – informuje Naczelna Rada Adwokacka. Zaznacza jednak, że po długim majowym weekendzie liczba osób zarejestrowanych będzie rosnąć.

Aby wziąć udział w kongresie, trzeba się zarejestrować i wpłacić wpisowe (125 zł lub 185 zł). Organizatorom zależy, by reprezentowane były wszystkie środowiska prawnicze. Zaplanowali, że w kongresie weźmie udział od 2 do 3 tys. osób. Powołali trzy zespoły odpowiedzialne za przygotowanie paneli dotyczących: niezależności i niezawisłości, dostępu obywatela do wymiaru sprawiedliwości oraz roli profesjonalnych pełnomocników w reprezentacji obywateli przed wymiarem sprawiedliwości. Zespołami pokierują wiceprezesi samorządów.

Już pod koniec kilkugodzinnego kongresu grupy przedstawią wyniki prac w trzech panelach. Każdy zespół przygotowuje podsumowanie.

Organizatorzy deklarują chęć rozmowy. Twierdzą, że nawet jeżeli nie uda się przekonać polityków do odrzucenia w całości konkretnych projektów, to może chociaż część z nich zostanie zmieniona. Kongres, ich zdaniem, ma być płaszczyzną dyskusji o konkretnych propozycjach. Oni sami mają pomysły, jak sprawić, by sądy przyspieszyły. Pozytywnie oceniają też niektóre propozycje ministra sprawiedliwości. Bardzo dobrym, ich zdaniem, pomysłem jest np. ograniczenie kognicji sądów czy wprowadzenie instytucji sędziego pokoju.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA