fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Stowarzyszenia sędziów ws. wypowiedzi poseł Beaty Mazurek

Siedziba Sądu Najwyższego w Warszawie.
PAP, Marcin Obara
Kategorycznie sprzeciwiamy się określaniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jako „zespołu kolesi, którzy bronią status qvo poprzedniej władzy”, a jego uchwały jako „szerzenia anarchii w kraju” – piszą we wspólnym stanowisku stowarzyszenia sędziowskie.

Przypomnijmy, iż we wtorek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wydało uchwałę, w której stwierdziło, że nawet nieopublikowany wyrok Trybunału uchyla domniemanie konstytucyjności przepisu i sędziowie powinni to respektować.

Uchwała ta wywoła burzę szczególnie wśród polityków. Komentując ją rzecznik klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – Beata Mazurek - zapowiedziała, że projekt nowelizujący ustawę o TK zostanie jak najszybciej złożony w Sejmie, tak by zakończyć "szerzącą się anarchię, która tak naprawdę służy podgrzewaniu atmosfery konfliktu wokół TK". W wypowiedzi dla jednej z telewizji Mazurek określiła Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jako „zespół kolesi, którzy bronią status qvo poprzedniej władzy".

W środę na te wypowiedzi zareagowały stowarzyszenia sędziów: „IUSTITIA", „Themis", Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Sędziów Rodzinnych Pro Familia.

We wspólnym stanowisku piszą, iż wypowiedzi Mazurek „godzą w powagę urzędu Sędziego Sądu Najwyższego, naruszają autorytet Sądu Najwyższego, a tym samym całego wymiaru sprawiedliwości i porządek prawny w Polsce".

Sędziowie podkreślają, że taka wypowiedź jest niedopuszczalna (nie powinna mieć miejsca w przestrzeni publicznej), i wzywają do zaprzestania tego typu wypowiedzi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA