Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, kierowane przez nowe władze, podjęło pierwsze uchwały. Jedna z nich dotyczy działań na rzecz poprawy wizerunku sędziów i sądów. Sędziowie chcą prowadzić politykę medialną służącą promowaniu w społeczeństwie rzetelnej wiedzy o sądownictwie. Zamierzają być aktywni w mediach publicznych i prywatnych i wydawać własny kwartalnik.

Chcą też dbać o język przekazu. Chodzi o przystępność przy podawaniu wszelkich komunikatów i uchwał do publikacji. Wszystko po to, by opinia publiczna dobrze rozumiała przekazywane przez nich informacje.

Iustitia zamierza też prowadzić programy edukacji prawnej młodzieży w oddziałach stowarzyszenia. Chce również poszukiwać partnerów do przeprowadzenia kampanii społecznej w mediach na rzecz poprawy wizerunku sądownictwa.

A jest o co walczyć. W badaniach opinii społecznej polski wymiar sprawiedliwości wypada średnio. Według CBOS (badania z 2015 r.) funkcjonowanie sądów dobrze ocenia zaledwie 27 proc. Polaków, podobnie jest z prokuraturą (26 proc.). Lepiej oceniane są policja i wojsko (po 69 proc. dobrych ocen).