fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Muszyński wydał oświadczenie dot. wyroku TK ws. aborcji

Mariusz Muszyński
Mariusz Muszyński
Fotorzepa/Jerzy Dudek
- W związku z licznymi nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej dotyczącymi ogłoszenia wyroku K 1/20 oświadczam, że jestem jednym z trzech sędziów TK, którzy złożyli zdanie odrębne do uzasadnienia wyroku w sprawie K 1/20 - pisze sędzia Mariusz Muszyński na swoim blogu.

Muszyński wyjaśnił, że uzasadnienie w ostatecznej wersji otrzymał w dniu 2 grudnia 2020 r. Tego samego dnia zapoznał się z uzasadnieniem, podpisał je i zgłosił swój zdecydowany brak akceptacji i decyzję o przygotowaniu zdania odrębnego do uzasadnienia jeszcze tego samego dnia.

- Powodem była ocena, że uzasadnienie jest błędne z metodologicznego, logicznego i argumentacyjnego punktu widzenia - wyjaśnił sędzia.

Zdanie odrębne do uzasadnienia Muszyński złożył w sekretariacie trybunału  22 grudnia 2020 r.

Sędzia w swoim oświadczeniu zwrócił uwagę, że ogłoszenie wyroku TK w Dzienniku Ustaw nie jest zależne od podpisania uzasadnienia, jak i przedłożenia zdań odrębnych. - (...) takiemu ogłoszeniu podlega wyłącznie orzeczenie w kształcie wskazanym w art. 108 ust. 1 ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym m.in. sentencja wyroku, wzmianka o istnieniu zdań odrębnych do wyroku, oznaczenie organu i nazwiska członków składu wydającego dany wyrok - wyjaśnił.

Podkreślił, że uzasadnienie, treść zdań odrębnych do wyroku i uzasadnienia, podlegają publikacji jedynie w Zbiorze Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, wydawanym przez TK. - Są też doręczane wraz z wyrokiem uczestnikom postępowania. Są to czynności całkowicie odrębne od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw - podsumował.

Przypomnijmy, że trwa spór o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z dnia 22 października 2020 r. Orzeczenie musi być ogłoszone wraz ze zgłoszonymi zdaniami odrębnymi. Z informacji przekazanych przez trybunał wynika, że pisma nadal nie wpłynęły od wszystkich sędziów, którzy zgłosili zdania odrębne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA