fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Juszczyszyn w Sejmie. Pojechał zobaczyć listy poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Przed godziną jedenstą sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie opuścił Sejm. Przyjechał do Kancelarii Sejmu na oględziny list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Tymczasem w mediach pojawiły się informacje, że wystawiona wczoraj dla niego delegacja z olsztyńskiego sądu została mu cofnięta dziś wczesnym rankiem.

Sędzia Juszczyszyn pojawił się w Sejmie po godzinie dziewiątej. Przed Kancelarią na sędziego czekała grupa kilkunastu osób popierających działania sędziego Juszczyszyna. Trzymały m.in. transparenty z napisem: "Wspieramy niezależnych sędziów", "Wolne sądy, wolni ludzie", "Ujawnić listy poparcia KRS".

Sam Paweł Juszczyszyn nie chciał rozmawiać z dziennikarzami na temat swojego przyjazdu. Odsyłał ich rzecznika prasowego.

- Ja sam nie będę informował o czynnościach, które nie mają charakteru jawnej rozprawy - powiedział sędzia Juszczyszyn. 

Czytaj też:

CIS: Nie było oględzin list poparcia do KRS, bo sędzia Juszczyszyn nie miał delegacji

Sąd ws. list poparcia do KRS: zakaz PUODO nie dotyczy sądu

Sędzia Juszczyszyn jednak dostał delegację do Warszawy

Minister wykłada karty na stół

Fortel Kancelarii Sejmu? Co zobaczy sędzia Juszczyszyn

Tymczasem jak informuje na TT dziennikarz TOKFM Anna Gmiterek-Zabłocka, wcześnie rano prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki cofnął zarządzenie swojego zastępcy o wystawieniu delegacji do Warszawy dla sędziego Juszczyszyna.

Wczoraj informowaliśmy, że wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Krzysztof Krygielski  wydał w poniedziałek zarządzenie o wystawieniu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy.

- Tym samym zmieniona została wcześniejsza decyzja Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędziego Macieja Nawackiego o odmowie wystawienia takiej delegacji sędziemu Juszczyszynowi - napisał w komunikacie dla mediów sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. Dodał, że sędzia Juszczyszyn pojedzie do warszawy samochodem służbowym Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Według RMF24, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przerwał urlop, żeby anulować delegację. Zrobił to mailem i poinformował Ministerstwo Sprawiedliwości, że pełni obowiązki poza miejscem pracy.

Przypomnijmy, że Paweł Juszczyszyn wydał postanowienie o dokonaniu 21 stycznia w Kancelarii Sejmu oględzin list poparcia członków nowej KRS. Chciał zapoznać się z listami poparcia w związku z apelacją, którą rozpoznaje w Sądzie Okręgowym w Olsztynie (został już odwołany z delegacji do tego sądu, ale musi zakończyć rozpoczęte postępowania). Oględziny były potrzebne, aby stwierdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.  

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA