fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

CIS: Nie było oględzin list poparcia do KRS, bo sędzia Juszczyszyn nie miał delegacji

Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fotorzepa
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie zobaczył w Kancelarii Sejmu żadnych list poparcia kandydatów do KRS. Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy, że oględziny uniemożliwiło wycofanie przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego delegacji do Warszawy dla sędziego Juszczyszyna. Na najbliższy piątek zaplanowano termin rozprawy odwoławczej w sprawie, w której sędzia Juszczyszyn chciał zapoznać się z listami poparcia sędziów do KRS. Wówczas zapadnie decyzja co dalej w tej sprawie.

Według TVN24, o cofnięciu delegacji do Warszawy Pawła Juszczyszyna poinformowała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, która spotkała się dziś z sędzią Juszczyszynem. Jej informację potwierdził potem dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Jak  przekazał dziennikarzom, w związku z taką decyzją prezesa sądu Juszczyszyn nie mógł dokonać oględzin list poparcia dla kandydatki do KRS, pod którą podpisali się obywatele.

- Okoliczności spotkania z sędzią Juszczyszynem  zmieniły się rano.  W związku z tym zasadniczy temat spotkania nie został zrealizowany - powiedział Grzegrzółka.

Wyjaśnił, że dzisiaj rano dotarły do Kancelarii Sejmu dokumenty od prezesa sądu rejonowego, który oznajmił w dwóch dokumentach zarządzenia, że wycofuje zgodę na przyjazd służbowy do Warszawy sędziego Pawła Juszczyszyna oraz że podtrzymuje swoją decyzję o tym, żeby sędzia Paweł Juszczyszyn do Warszawy nie przyjeżdżał w charakterze służbowym.

Także rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski przekazał, że zgodę na wyjazd Juszczyszyna do Warszawy o godzinie 6.30 rano anulował odręcznym pismem prezes Nawacki, który skan tego pisma wysłał do sądu.

- Przed godziną 9 rano sędzia Nawacki poinformował zaś kadry w sądzie, że przerywa urlop - powiedział rzecznik. Dodał więc, że formalnie Nawacki anulował decyzję Krygielskiego, będąc na urlopie.

Z opublikowanego na stronie  Sądu Rejonowego w Olsztynie zarządzenia prezesa Macieja Nawackiego z 21 stycznia 2020 r. wynika, że zarządzenie Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie SSR Krzysztofa Krygielskiego z  20 stycznia 2020 r. ws. wydania polecenia służbowego sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wyjazdu do Kancelarii Sejmu zostało cofnięte, gdyż "w zakresie zastępstwa Prezesa Sądu nie mieści się rozpoznanie spraw, w których zostało już wydane zarządzenie."

Czytaj też:

Sędzia Juszczyszyn opuścił Sejm. Był tam prywatnie?

Sąd ws. list poparcia do KRS: zakaz PUODO nie dotyczy sądu

Sędzia Juszczyszyn jednak dostał delegację do Warszawy

Przypomnijmy, że Paweł Juszczyszyn wydał postanowienie o dokonaniu 21 stycznia w Kancelarii Sejmu oględzin list poparcia członków nowej KRS. Chciał zapoznać się z listami poparcia w związku z apelacją, którą rozpoznaje w Sądzie Okręgowym w Olsztynie (został już odwołany z delegacji do tego sądu, ale musi zakończyć rozpoczęte postępowania). Oględziny były potrzebne, aby stwierdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.  

Termin rozprawy odwoławczej zaplanowano na najbliższy piątek. Wówczas zapadnie decyzja co dalej w tej sprawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA