fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Julia Przyłębska: Sejm i Senat nie mają prawa oceniać Trybunału Konstytucyjnego

Julia Przyłębska
Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Wszystkim obywatelom chce obiecać, że dopóki będę Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, nie pozwolę, aby w sposób faktyczny wciągnięty został Trybunał w grę polityczną - mówi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w tym tygodniu poinformowała Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o tym, że nie weźmie udziału w posiedzeniach Senatu.

Jej zdaniem merytoryczną dyskusję nad orzecznictwem TK zastąpiły ataki na Trybunał i jego sędziów. - Takiego prawa zarówno Sejm jak i Senat nie mają, aby oceniać działalność konstytucyjnego organu, który zgodnie z konstytucją jest organem niezależnym od jakichkolwiek władz - tłumaczyła.

W rozmowie z TVP powiedziała, że chroniła w ten sposób TK przed atakami, deprecjonowaniem i podważaniem jego wiarygodności oraz jego sędziów i prezesa.

- Jestem otwarta na merytoryczną dyskusję. Apeluję o merytoryczną dyskusję, natomiast nie pozwolę, żeby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, niezmierne ważna instytucja była deprecjonowana i podważana bezprawnie - mówiła.

- Informacja roczna, którą przedkładam Senatowi i Sejmowi mówi o orzecznictwie Trybunału. Jest wręcz wskazówką dla ustawodawcy, co należy zrobić, jak zmienić przepisy - dodała.

Przyłębska podziękowała Danucie Holeckiej za możliwość zabrania głosu. - Za to dziękuję telewizji publicznej, że mogę spokojnie powiedzieć o sprawach merytorycznych, że nie rozmawiamy tutaj o atakach i sprawach ad personam, że pani redaktor nie zwraca się do mnie w sprawach prywatnych moich, sędziów. Mogę wyjaśnić obywatelom jak funkcjonuje Trybunał Konstytucyjny - powiedziała.

Źródło: TVP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA